08.07.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 lipca 1999 r., sygn. I CKN 1367/98

Z góry założone i podporządkowane temu założeniu działanie zmierzające do nabycia uprawnienia do wstąpienia w stosunek najmu, w połączeniu z zaniechaniem możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w inny sposób, pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Żądanie wstąpienia w stosunek najmu zgłoszone przez osobę, której takie działania dotyczą, może być zatem uznane jako nadużycie prawa.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Krzysztofa P. przeciwko Irenie T. o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu, na skutek kasacji pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Toruniu z dnia 1 października 1997 r. VIII Ca 263/97 – uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Okręgowemu w Toruniu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Sąd Wojewódzki w Toruniu oddalił apelację pozwanej Ireny T. od wyroku Sądu Rejonowego w Chełmnie z dnia 23 kwietnia 1997 r. Wyrokiem tym Sąd Rejonowy ustalił, iż powód Krzysztof P. wstąpił w stosunek najmu lokalu mieszkalnego położonego w Ch. przy ul. D. 32 po zmarłej dnia 31 maja 1995 r. najemczyni Irenie K. Według ustaleń Sądu Rejonowego mieszkanie zostało przyznane decyzją administracyjną z dnia 30 maja 1974 r. Józefowi K., który w tym mieszkaniu zamieszkał wraz z żoną. Józef K. zmarł w czerwcu 1993 r. Po jego śmierci do mieszkania wprowadził się powód i z babką mieszkał tam do chwili jej śmierci, tj. do dnia 31 maja 1995 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne