Wyrok SN z dnia 13 października 1995 r., sygn. II PRN 11/95

Bieg przedawnienia roszczenia o rentę uzupełniającą rozpoczyna się z dniem, w którym pracownik powziął wiadomość o doznanym uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, powodującym całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy.

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Józefa K. przeciwko (...) Spółce Węglowej S.A. Kopalni Węgla Kamiennego „S”. w G. o rentę wyrównawczą, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości (...) od wyroku Sądu Wojewódzkiego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 27 kwietnia 1995 r. (...) – oddalił rewizję nadzwyczajną.

Uzasadnienie

W pozwie z 21.VIII.1994 r. powód Józef K. dochodził zasądzenia od pozwanej (...) Spółki Węglowej S.A. Kopalnia Węgla Kamiennego „S.” w G. renty wyrównawczej po 500.000 zł miesięcznie, poczynając od 1.I.1990 r., podając na uzasadnienie, że pracując w pozwanej Kopalni w latach 1959–1985 jako górnik w warunkach dużego zapylenia, zachorował na pylicę krzemową płuc, które to schorzenie rozpoznane zostało w 1983 r. jako choroba zawodowa, nie powodująca jednak wtedy inwalidztwa. W latach 1983–1985 w dalszym ciągu pracował w tych samych warunkach, mimo że w styczniu 1984 r. zakładowa służba zdrowia wskazywała na potrzebę przeniesienia go do innej pracy bez kontaktu z pyłem krzemowym. Stosunek pracy łączący strony został rozwiązany w 1985 r., powód zaś przeszedł na wcześniejszą emeryturę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne