16.07.1991 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 16 lipca 1991 r., sygn. III CZP 63/91

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Prokuratora Rejonowego dla miasta Lublina działającego na rzecz Skarbu Państwa reprezentowanego przez Urząd Skarbowy w Lublinie przeciwko Halinie K. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Lublinie postanowieniem z dnia 27 marca 1991 r. ACr 44/91 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„1) Czy przepis art. 412 k.c. w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 55, poz. 321) ma moc wsteczną i należy go stosować w sprawach dotyczących przepadku na rzecz Skarbu, Państwa świadczenia objętego jego dyspozycją, jeżeli świadczenie to było spełnione przed dniem 1 października 1990 r.? a w przypadku odpowiedzi twierdzącej:

2) Czy wyrok uwzględniający roszczenie Skarbu Państwa powinien zawierać osobne orzeczenie ustalające zakres świadczenia ulegającego przepadkowi, a następnie zasądzenie (lub nakazanie wydania) tego świadczenia?

3) Czy na gruncie art. 412 k.c. w jego aktualnym brzmieniu, w przypadku nielegalnego handlu alkoholem, świadczeniem mogącym ulec przepadkowi jest tylko wzbogacenie uzyskane przez osobę handlującą czy również przedmiot (lub wartość) tego świadczenia?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne