Postanowienie NSA z dnia 21 kwietnia 2023 r., sygn. III OSK 520/23
Ochrona środowiska
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 2192/22 w sprawie ze sprzeciwu E. sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 15 września 2022 r. nr DOOŚ-WDŚZOO.420.7.2022.US.8 w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. akt IV SA/Wa 2192/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji) na skutek sprzeciwu E. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (dalej: organ) z dnia 15 września 2022 r., znak: DOOŚ-WDŚZOO.420 w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji decyzji, oddalił sprzeciw.
Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodziła się E. sp. z o.o. z siedzibą w S. (dalej: skarżąca kasacyjnie, spółka) i w skardze kasacyjnej opartej na art. 174 pkt 2 p.p.s.a. zarzuciła wyrokowi naruszenie:
- art. 141 § 4 p.p.s.a. w związku z art. 3 § 1 p.p.s.a. oraz art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (dalej "p.u.s.a.") przez zaniechanie rozpoznania i odniesienia się do istoty zarzutów przestawionych w sprzeciwie, a w konsekwencji zaniechanie przeprowadzenia wymaganej kontroli działalności administracji publicznej pod względem jej zgodności z prawem,
- naruszeniu art. 151a § 1 p.p.s.a. przez zaniechanie uchylenia zaskarżonej sprzeciwem decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ("GDOŚ") mimo, że GDOŚ naruszył art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej "k.p.a.") poprzez przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji, mimo iż nie zachodziła konieczność wyjaśnienia sprawy w zakresie mającym istotny wpływ na jej rozstrzygniecie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty