25.07.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2023 r., sygn. II GSK 510/20

Gry losowe

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Marek Sachajko (spr.) Protokolant Anna Zapała po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 12 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 430/19 w sprawie ze skargi C.Z. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia 10 kwietnia 2019 r. nr 2801-IOA.4246.16.2019 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie z dnia 7 stycznia 2019 r. nr 378000-COP.4246.391.2018.AF; 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie na rzecz C.Z. 11.200 (jedenaście tysięcy dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej: WSA, Sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 12 grudnia 2019r., II SA/Ol 430/19, w sprawie ze skargi C.Z. (dalej: skarżący, strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie (dalej: organ) z 10 kwietnia 2019 r., nr 2801-IOA.4246.16.2019, w przedmiocie kary z tytułu urządzania gier hazardowych oddalił skargę.

Powyższy wyrok zapadł na podstawie następującego stanu faktycznego i prawnego.

Dnia 12 kwietnia 2018 r. funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili czynności kontrolne w lokalu skarżącego, podczas których ujawnili dwa automaty, których ogólne cechy konstrukcyjne oraz wygląd zewnętrzny wskazywał, że mogą być automatami do urządzania gier hazardowych w rozumieniu przepisów u.g.h. W celu ustalenia zasad działania ujawnionych automatów do gier kontrolujący przeprowadzili eksperyment procesowy oraz dokonali oględzin. Kontrolujący stwierdzili, że wynik eksperymentu odtworzenia gier na automatach świadczy o ich losowym charakterze, umożliwiając za wygrane punktowe kontynuację innych gier. Gracz nie ma wpływu na wynik gry, a o odpowiedniej konfiguracji bębnów decyduje mechanizm automatu. Ponadto, w trakcie postępowania karno-skarbowego został powołany biegły w zakresie zbadania cech charakterystycznych automatów do gier. W dniu 15 sierpnia 2018 r. biegły sporządził opinię w której stwierdził, że automaty są urządzeniami komputerowymi i oferują gry na urządzeniach komputerowych. Oferują gry organizowane w celach komercyjnych, udostępniają gry komercyjne (gry te wymagają uiszczania opłat). O możliwości prowadzenia gier decyduje niezerowy stan liczników punktów kredytowych. Automaty wyposażono w układy sterowane radiowo zastępujące wpłaty do automatów. Wpłaty realizowane są pośrednio poprzez obsługę automatów po użyciu pilota (naciśnięcie przycisku pilota realizuje wirtualną wpłatę). Istnieje możliwość pobierania od gracza adekwatnej opłaty przed użyciem pilota. Przesłuchani świadkowie potwierdzili, że dysponentem automatów jest skarżący. Ponadto, w toku postępowania organ I instancji ustalił, iż strona nie posiadała zezwolenia, zarówno na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych jak i zezwolenia na prowadzenie kasyna gry.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne