Wyrok NSA z dnia 12 marca 2024 r., sygn. II GSK 1118/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 lutego 2022 r. sygn. akt III SA/Po 733/21 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 3 marca 2021 r. nr 3001-IOA.4246.130.2018.UR.AG w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od R. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I.
Funkcjonariusze celni 27 kwietnia 2016 r. przeprowadzili kontrolę w zakresie gier hazardowych, urządzanych w lokalu przy ul. [...]. Tytuł prawny do kontrolowanego lokalu użytkowego - na podstawie umowy najmu z dnia 1 kwietnia 2016 roku podpisanej z właścicielem lokalu [...]- posiadał R. M., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą [...] (dalej: także jako skarżący). W lokalu znajdowało się siedem automatów do gry, które nie posiadały numerów poświadczenia ich rejestracji, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471, dalej jako u.g.h.), ani informacji o zezwoleniu lub o koncesji na prowadzenie przez uprawniony podmiot działalności w zakresie gier na automatach.
Na okoliczność eksploatacji ujawnionych w lokalu automatów przesłuchano w charakterze świadków trzy osoby obecne podczas kontroli: obsługującego lokal z automatami [...], [...] i [...]. Świadek [...]"z uwagi na stan emocjonalny oraz brak warunków" została przesłuchana dopiero w toku postępowania przygotowawczego - w dniu 27 lipca 2016 r.
Z powodu wyłączenia przez [...] zasilania prądem w kontrolowanym lokalu, funkcjonariusze celni nie mieli możliwości przeprowadzenia eksperymentu procesowego na automatach do gier. Zostały one odebrane i przewiezione do magazynu depozytowego Urzędu Celnego w Kaliszu, gdzie funkcjonariusze 27 kwietnia 2016 r. przeprowadzili eksperymenty procesowe. Udaną próbę, polegającą na odtworzenia możliwości gier przeprowadzono tylko na jednym automacie - o nazwie [...] (bez numeru). W wyniku tego eksperymentu funkcjonariusze potwierdzili, że gry oferowane na urządzeniu są grami na automatach, urządzanymi dodatkowo z naruszeniem przepisów u.g.h. Pozostałe automaty były nieaktywne, mimo podłączenia do sieci elektrycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty