24.03.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2023 r., sygn. II GSK 1196/19

Ochrona zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia del. WSA Marek Krawczak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. F. P. Sp. z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 4/19 w sprawie ze skargi A.F.P. Sp. z o.o. w P. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy produktu leczniczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 14 maja 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 4/19 oddalił skargę A. F. P. Sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej: "Skarżąca", "Spółka") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: "organ", "GIF") z [...] października 2018 r. w przedmiocie nakazu zaprzestania reklamy produktów leczniczych.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją z [...] października 2018 r. GIF po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy złożonego przez Spółkę, utrzymał w mocy swoją wcześniejszą decyzję z [...] lipca 2016 r. w przedmiocie nakazania spółce zaprzestania prowadzenia reklamy produktów leczniczych, którą to nakazał Spółce natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia niezgodnej z obowiązującymi przepisami reklamy produktów leczniczych: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], kierowanej do osób prowadzących obrót produktami leczniczymi - magistrów farmacji i techników farmacji zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych, w formie programu o nazwie "A. Plus"; w pkt 2) nadał decyzji w pkt 1) rygor natychmiastowej wykonalności.

GIF ustalił, że organizatorem programu "A. Plus" jest Skarżąca, program funkcjonuje wraz z Ogólnopolskim Systemem Ochrony Zdrowia (OSOZ), do którego dostęp mają wszystkie apteki i punkty apteczne. Program "A. Plus" jest skierowany do podmiotów prowadzących apteki (właścicieli aptek) i osób fizycznych zatrudnionych w aptece, tj. farmaceutów lub techników farmacji wykonujących zawód na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej (farmaceutów). Uczestnikami programu są farmaceuci oraz właściciele aptek. W ramach programu "A. Plus" jego uczestnicy zbierają punkty za sprzedaż wymienionych produktów (określonych w załączniku nr 1 do Regulaminu Programu Partnerskiego "A. Plus") oraz przeprowadzenie "akcji edukacyjnej" co do produktów leczniczych, dla których Skarżąca jest podmiotem odpowiedzialnym (określonych w załączniku nr 2 do tego regulaminu). Zebrane punkty są następnie wymieniane na nagrody, nagrody zostały wymienione w załączniku do regulaminu (Katalog nagród).

Przedmiotowym programem objęto 91 produktów niebędących produktami leczniczymi oraz 21 produktów leczniczych, dla których Skarżąca jest podmiotem odpowiedzialnym: : [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne