18.04.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. II GSK 235/20

Informacje o lokalizacji i godzinach otwarcia apteki nie stanowią reklamy, tak długo jak nie mają na celu zwiększenia konsumpcji leków. Kluczowym elementem reklamy jest intencja przyciągnięcia klientów do dokonania zakupu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Sędzia del. WSA Marek Leszczyński (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 1270/19 w sprawie ze skargi W.P. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za prowadzenie niezgodnej z przepisami reklamy apteki ogólnodostępnej 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] października 2018 roku znak: [...]; 3. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz W.P. kwotę 1750 (jeden tysiąc siedemset pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 24 października 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1270/19, oddalił skargę W. P. (dalej: skarżący, strona) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: GIF) z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za prowadzenie niedozwolonej reklamy apteki.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Pismem z [...] maja 2018 r. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (dalej: WIF) zawiadomił skarżącego o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia przepisu art. 94a ust. 1 P.f., tj. stosowania niedozwolonej reklamy apteki ogólnodostępnej o nazwie "N." zlokalizowanej przy ul. [...]w O. oraz w sprawie nałożenia kary pieniężnej za prowadzenie przedmiotowej reklamy. Jednocześnie WIF wezwał stronę do złożenia pisemnych wyjaśnień na okoliczność prowadzenia reklamy ww. apteki.

W odpowiedzi pełnomocnik strony wyjaśnił, że zleceniodawcą umieszczenia informacji w "Czasie O." był sam przedsiębiorca, a okres publikacji materiału wynosił 3 miesiące, początek publikacji miał miejsce w dniu 21 marca 2018 r., ogłoszenie ukazywało się raz w tygodniu, a materiał ten nie był publikowany w innych gazetach. Wniósł też o umorzenie postępowania administracyjnego jako bezprzedmiotowego, gdyż skarżący zaprzestał przedmiotowej publikacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne