17.03.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2023 r., sygn. I FSK 1333/20

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Golec (spr.), Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 czerwca 2020 r. sygn. akt I SA/Lu 225/20 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. w L. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 stycznia 2020 r. nr 0112-KDIL1-1.4012.386.2019.3.MJ w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 16 czerwca 2020 r., sygn. akt I SA/Lu 225/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uwzględnił skargę T. sp. z o.o. z siedzibą w L. (powoływanej dalej jako: skarżąca spółka, wnioskodawca) i uchylił postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 stycznia 2020 r. w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej (wyrok z uzasadnieniem dostępny jest w bazie CBOSA na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl).

1.2. Skarżąca spółka złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku wskazała, że posiada siedzibę w Polsce i ma status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT. Przedmiotem jej działalności jest realizacja projektów budowlanych ze wznoszeniem budynków. Skarżąca spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych zlokalizowanych w L. o powierzchni 105, 1968 ha, przeznaczonych zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (zwany dalej jako: MPZP) na: tereny budowlane, tereny komunikacji, sportowo rekreacyjne, drogi, tereny zieleni publicznej i rezerwatów przyrody. Wskazała, że nieruchomość ta ma istotne znaczenia dla miasta ze względu na planowane kierunki rozwoju miasta oraz zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych terenu. Spółka wskazała, że najkorzystniejszym sposobem użytkowania tej nieruchomości jest jej przeznaczenie na cele budowlane w zakresie zabudowy mieszkaniowej i usługowej. Takie też przeznaczenie spółka planuje dla części tej nieruchomości. W ramach planowanego przedsięwzięcia biznesowego, część tej nieruchomości (ok. 30 ha) spółka planuje przeznaczyć na cele inwestycyjne (budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, mieszkaniowo-usługowe oraz usługowe w tym obiekty o powierzchni sprzedaży do 2000 m2, wraz z infrastrukturą towarzyszącą). Możliwość zrealizowania tego celu uwarunkowana jest koniecznością formalno-prawnej zmiany przeznaczenia gruntów w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta L. ("Studium") i co do zasady w MPZP w odniesieniu do obszaru przeznaczonego pod planowaną inwestycję.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne