23.11.2022

Wyrok NSA z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. II OSK 3514/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 241/19 w sprawie ze skargi I. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 18 czerwca 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 241/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę I. W. (dalej: "skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. (dalej: "Kolegium") z [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

2. Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

2.1. Wójt Gminy B. decyzją z [...] stycznia 2018 r., na podstawie art. 54 w zw. z art. 64 oraz art. 59 ust. 1 i art. 60 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 z późn. zm., dalej: "u.p.z.p.") ustalił dla M. P. i S. P. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku inwentarskiego - chlewni (łączna liczba zwierząt gospodarskich mniejsza niż 40 DJP), w zabudowie zagrodowej w gospodarstwie rolnym położonym w B., gm. B., na działce o numerze ewidencyjnym [...].

2.2. Po rozpoznaniu odwołania I. W. (właścicielki sąsiedniej nieruchomości), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z [...] kwietnia 2018 r. utrzymało zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji w mocy. W uzasadnieniu tej decyzji Kolegium podało, że dla wskazanego we wniosku terenu działki inwestycyjnej, nr ewid. [...], nie ma obowiązującego planu miejscowego, dlatego może zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy. Planowana inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach zabudowy zagrodowej, co skutkuje brakiem zastosowania art. 61 ust. 1 ust. 1 u.p.z.p., dotyczącym zachowania wymogu tzw. zasady dobrego sąsiedztwa. Zdaniem organów obu instancji planowana inwestycja, polegająca na budowie budynku inwentarskiego - chlewni (łączna liczba zwierząt gospodarskich do 40 DJP) w zabudowie zagrodowej w gospodarstwie rolnym spełnia wszystkie przesłanki dla ustalenia warunków zabudowy zgodnie z wnioskiem. Inwestorzy są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego o powierzchni ok. 54 ha, które jest związane z planowaną inwestycją i przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Inwestycja ma charakter zabudowy zagrodowej, ponieważ oprócz budynków gospodarskich, znajduje się tam budynek mieszkalny, w którym mieszkają inwestorzy. W przedmiotowej sprawie obszar analizowany został ustalony w oparciu o regulacje z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem organów linie rozgraniczające teren inwestycji wyznaczono prawidłowo i zgodnie z wnioskiem inwestora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne