25.05.2023

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2023 r., sygn. II OSK 805/23

Zagospodarowanie przestrzenne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: sędzia NSA Wojciech Mazur /spr./ po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 29 grudnia 2022 r., sygn. akt II SA/Go 631/22 w sprawie ze sprzeciwu M. R. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Go 631/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił sprzeciw M. R. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] uchylającej decyzję Burmistrza [...] z dnia 27 maja 2022 r. i przekazującej sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie farmy fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na położonej w gm. [...] w obrębie [...] działce o nr ewid. [...].

Skargę kasacyjną od tego wyroku wniósł M. R. podnosząc zarzut naruszenia art. 64e ustawy z dnia [...] sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.) w zw. z art. 138 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a) poprzez oddalenie sprzeciwu oraz przyjęcie, że w przedmiotowej sprawie zaistniały podstawy do wydania przez organ odwoławczy decyzji kasatoryjnej w sytuacji, gdy postępowanie przed organem I instancji nie było wadliwe pod względem przepisów procesowych, które je regulują oraz przepisów prawa materialnego, a nadto konieczny do wyjaśnienia, w ocenie organu odwoławczego oraz Sądu, zakres sprawy nie ma wpływu na jej rozstrzygnięcie.

W uzasadnieniu skargi kasacyjnej podano, że z treści zaskarżonej decyzji nie wynika, aby w przedmiotowej sprawie wystąpiły przesłanki wyrażone w treści art. 138 § 2 k.p.a. Sprawa została bowiem należycie wyjaśniona przez organ I instancji, który wskazał m.in., że wobec okoliczności braku objęcia terenu, na którym planowana jest wnioskowana przez Spółkę inwestycja, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych wymaga, zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalenia - w drodze decyzji - warunków zabudowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne