07.12.2021

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. III OSK 682/21

Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 czerwca 2018 r. sygn. akt II SA/Po 30/18 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A.K. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z [...] listopada 2017 r. w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że wnioskiem z 21 kwietnia 2017 r. A. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: inwestor) wystąpiła do Prezydenta Miasta Konina o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie bezobsługowej stacji bazowej telefonii komórkowej sieci [...].

Decyzją z [...] lipca 2017 r. Prezydent Miasta Konina umorzył postępowanie administracyjne dotyczące ustalenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wyjaśnił, że stacji bazowa będzie się składać się z systemu antenowego zainstalowanego na wieży stalowej oraz zespołu urządzeń nadawczo-odbiorczych i transmisyjnych umieszczonych w szafach systemowych posadowionych pod wieżą. W skład systemu antenowego wchodzić będą 4 sektory skierowane na azymuty 15°, 95°, 195° i 285°. Każdy z sektorów składać się będzie z jednej anteny rozsiewczej pracującej w paśmie 2100 MHz i 800 MHz. Anteny zawieszone będą na wysokości 50 m n.p.t. Jak wynika z przedstawionej dokumentacji równoważna moc promieniowana izotropowo dla pojedynczych anten wyniesie 1327 W. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 8 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71, dalej: rozporządzenie), do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się m.in. instalacje radiokomunikacyjne emitujące pola elektromagnetyczne o częstotliwości od 0,03 MHz do 300 00 MHz, w których równoważna moc promieniowana izotropowo wyznaczona dla pojedynczej anteny wynosi nie mniej niż: 1 000 W, a miejsca dostępne dla ludności znajdują się w odległości nie większej niż 70 m od środka elektrycznego, w osi głównej wiązki promieniowania tej anteny. Uwzględniając wysokość zawieszenia anten: 50 m n.p.t. i maksymalne pochylenie wiązki tilt 12°, a także azymuty promieniowania: 15°, 95°, 195° i 285°, inwestor przeanalizował możliwość występowania miejsc dostępnych dla ludności wzdłuż osi głównej wiązki promieniowania od pojedynczej anteny. Jak wynika z przedłożonej dokumentacji na azymucie 15° w odległości ok. 65 m od lokalizacji wieży w osi głównej wiązki promieniowania anteny występuje budynek o wysokości 8 m. Na azymutach 95°, 195° i 285° w odległości do 70 m od środka elektrycznego, w osi głównej wiązek promieniowania anten nie ma żadnych budynków. Z załączników graficznych wynika, że w odległości 70 m, przy maksymalnym pochyleniu wiązki tilt 12°, osie głównych wiązek promieniowania znajdują się na wysokości 33,3 m n.p.t. Ponadto, dla anteny skierowanej na azymut 15° najmniejsza odległość od miejsc dostępnych dla ludności (tj. 2 m powyżej poziomu dachu zabudowy) do osi głównej wiązki promieniowania wynosi 25,3 m. W związku z tym organ I instancji stwierdził, że przedsięwzięcia nie można zakwalifikować do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wymienionych w rozporządzeniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne