06.12.2022

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. III OSK 1635/21

Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 999/18 w sprawie ze skargi P.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 14 września 2018 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 14 września 2018 r. nr [...], jak i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Ciasna z dnia 29 maja 2018 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie na rzecz P.W. kwotę 1154 (jeden tysiąc sto pięćdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 marca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę P.W. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z 14 września 2018 r. w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że Wójt Gminy Ciasna decyzją z 29 maja 2018 r. odmówił skarżącemu wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pn. "Rozbudowa wytwórni podłoża pod uprawę pieczarek na działkach [...]".

Organ I instancji wyjaśnił, że planowana rozbudowa funkcjonującego zakładu związana jest ze znacznym zwiększeniem jego mocy produkcyjnej. W wyniku rozbudowy wielkość produkcji podłoża pod uprawę pieczarek wzrośnie do 60 000 Mg/rok (aktualnie wynosi 45 000 Mg/rok), a tym samym zwiększeniu ulegnie ilość używanych do produkcji surowców, w tym pomiotu kurzego, co przekłada się na znaczne zwiększenie uciążliwości dla środowiska i mieszkańców. Procesy technologiczne prowadzone w wytwórni (na obecnym etapie jej działalności oraz po jej rozbudowie), jak i wykorzystywane do produkcji podłoża pod uprawę pieczarek materiały są źródłem emisji i uciążliwości dla środowiska, tj. są i będą źródłem: ścieków, odpadów, emisji hałasu. Ponadto ten rodzaj działalności jest źródłem emisji pyłów i gazów do powietrza, w tym źródłem emisji amoniaku, jak i "złowonnych gazów" (odorów). W ocenie organu I instancji, obecny sposób technologiczny produkcji podłoża pod uprawę pieczarek jest źródłem niekontrolowanej emisji niezorganizowanej amoniaku, jak i związków złowonnych, co jest uciążliwe i silnie wyczuwalne w znacznych odległościach od istniejącego zakładu. Znajduje to odzwierciedlenie w m.in. w skargach i protestach mieszkańców [...], jak i pobliskich miejscowości. Emitowane substancje złowonne w wyniku prowadzonego procesu technologicznego w analizowanym zakładzie, negatywnie oddziałują na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne mieszkańców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne