11.10.2022

Wyrok NSA z dnia 11 października 2022 r., sygn. II OSK 1464/21

Administracyjne postępowanie; Zagospodarowanie przestrzenne; Ochrona środowiska; Ochrona przyrody

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. akt II SA/Wr 333/20 w sprawie ze skargi R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr SKO 4111/11/2020 w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie stacji bazowej operatora sieci komórkowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od R. W. na rzecz [...] S.A. z siedzibą w [...] kwotę 627 (sześćset dwadzieścia siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 listopada 2020 r., II SA/Wr 333/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi R.W., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. (zwanego dalej "Kolegium") z dnia 29 kwietnia 2020 r., [...], którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta Wałbrzycha (zwanego dalej "Prezydentem") z dnia 26 lutego 2020 r., [...] o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla budowy stacji bazowej operatora sieci telefonii komórkowej X. S.A. na działce [...] obręb [...] K. w W..

W powyższym wyroku Sąd, przedstawiwszy okoliczności sprawy, jej przebieg oraz uwarunkowania prawne wskazał, że w myśl art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (na datę zaskarżonej decyzji tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. poz. 293, dalej "u.p.z.p.") właściwy organ w postępowaniu w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dokonuje analizy: 1) warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy, wynikających z przepisów odrębnych; 2) stanu faktycznego i prawnego terenu, na którym przewiduje się realizację inwestycji. Analiza taka następuje na podstawie charakterystyki przedsięwzięcia przedstawionej we wniosku lokalizacyjnym i załączonych do niego dokumentów.

Sąd pierwszej instancji wywodził dalej, że z powyższych przepisów wynika między innymi obowiązek uwzględniania wymogów dotyczących ochrony środowiska, w tym art. 72 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (na datę decyzji Dz. U. z 2018 r., poz. 2081 z późn. zm., dalej "u.u.i.ś."). Przepis ten stanowi, że wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne