28.02.2023

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. III OSK 3228/21

Ochrona środowiska

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia NSA Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2020 r. sygn. akt II SA/Sz 1050/19 w sprawie ze skargi B.K. i J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 10 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 10 czerwca 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, po rozpoznaniu skargi B.K. i J.K. (dalej: skarżący) uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z 10 września 2019 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Nowego Warpna z 23 kwietnia 2019 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 27 grudnia 2018 r. A. sp. z.o.o. z siedzibą w W. (dalej: inwestor) złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej na działce nr ewid. [...].

Decyzją z 23 kwietnia 2019 r. Burmistrz Nowego Warpna umorzył postępowanie w sprawie.

Organ I instancji wskazał, że przedmiotowe przedsięwzięcie polega na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej, w skład której wejdą urządzenia zasilające, sterujące i nadawczo-odbiorcze zlokalizowane w szafach aparaturowych posadowionych u podstawy wieży oraz anteny sektorowe i anteny paraboliczne zawieszone w wieży. Równoważna moc promieniowania izotropowo wyznaczona dla pojedynczej anteny wynosi 1000 W ≤ERIP<2000 W. Ponadto w odległości nie większej niż 70 m od środka elektrycznego, w osiach głównych wiązek promieniowania anten, nie występują miejsca dostępne dla ludności. W ocenie organu I instancji, przedsięwzięcie nie osiąga parametrów przewidzianych w § 3 ust. 1 pkt 8 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U z 2016 r., poz. 71 – dalej: rozporządzenie). Oznacza to, że nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne