Wyrok NSA z dnia 6 marca 2024 r., sygn. III OSK 2198/21
W ocenie wpływu instalacji radiokomunikacyjnych na środowisko decydująca jest analiza równoważnej mocy promieniowanej izotropowo wyznaczanej dla pojedynczej anteny, nie zaś sumowanie mocy z kilku anten wchodzących w skład instalacji.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 90/19 w sprawie ze skargi I.T. i D.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 3 grudnia 2018 r. nr SKO.4102.52.2018 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 90/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi I.T. i DT., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 3 grudnia 2018 r. nr SKO.4102.52.2018 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.
Powyższe rozstrzygnięcie było wynikiem następujących ustaleń faktycznych i ocen prawnych.
Wnioskiem z dnia 20 kwietnia 2017 r. firma T. S.A. z siedzibą w W. (dalej: inwestor), działająca przez pełnomocnika, wystąpiła do Wójta Gminy W1. z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie [...] na dz. nr [...] w miejscowości R. przy ul. [...], gmina [...], powiat [...]. Zawiadomieniem z dnia 16 maja 2017 r. Wójt poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie. Pismami z dnia 16 maja 2017 r. organ zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach (dalej: RDOŚ) oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. (dalej: PPIS) o wydanie opinii w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz ewentualny zakres raportu dla przedmiotowej inwestycji. W piśmie z dnia 30 maja 2017 r. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach (któremu uprzednio PPIS przekazał ww. pismo z dnia 16 maja 2017 r.) stwierdził, że przedmiotowa inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko bądź mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. RDOŚ pismem z dnia 1 czerwca 2017 r. poinformował m.in. o tym, że jak wynika z karty informacyjnej przedsięwzięcia, w odległości 200 m od środka elektrycznego, w osi głównej wiązki promieniowania każdej z anten nie znajdują się miejsca dostępne dla ludności. Wobec powyższego planowana inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zatem nie ma podstawy prawnej do wydania przez RDOŚ w Katowicach opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania ma środowisko dla przedmiotowej inwestycji. W dniu 13 czerwca 2017 r. do Urzędu Gminy W1. wpłynął protokół z zebrania wiejskiego sołectwa R. z dnia 7 czerwca 2017 r., w którym został wskazany punkt dotyczący omówienia szkodliwego działania pola elektromagnetycznego na każdego człowieka. W dniu 16 czerwca 2017 r. D.T. złożył pismo, w którym zawarł zastrzeżenia co do mapy ewidencyjnej: na mapie tej nie został naniesiony budynek, w którym zamieszkuje. Zwrócił się więc o ustosunkowanie się, czy przedstawiona przez niego mapa z naniesionym budynkiem na działce nr [...] zmieni kwalifikację ww. przedsięwzięcia. Pismem z dnia 27 czerwca 2017 r. pełnomocnik inwestora uzupełniła wniosek o skorygowaną kartę informacyjną, kwalifikację przedsięwzięcia i o aktualną mapę zasadniczą z naniesionym budynkiem na dz. nr [...]. Dołączono również karty katalogowe anten oraz uchwyty je mocujące.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty