Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2021 r., sygn. I OSK 691/21
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie sędzia NSA Jolanta Rudnicka sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 stycznia 2021 r., sygn. akt II SA/Po 162/20 w sprawie ze skargi M. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 14 stycznia 2021 r sygn. akt II SA/Po 162/20 oddalił skargę M. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła M. A., zaskarżając go w całości i zarzucając mu:
I. na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a.", naruszenie przepisów postępowania, mające istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 3 § 2 pkt 1 i art. 151 P.p.s.a. w związku z art. 25 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o pomocy państwa", w związku z art. 6 ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 924), powoływanej dalej jako "ustawa nowelizująca", w brzmieniu na dzień wydania zaskarżonej decyzji i poprzedzającej jej decyzji organu pierwszej instancji przez nieprawidłową kontrolę przez Sąd Wojewódzki postępowania przeprowadzonego przed organami obu instancji, przejawiające się w błędnym przyjęciu, że okoliczność "świadczenie wychowawcze przyznane na podstawie decyzji, której, następnie stwierdzono nieważność z powodu jej wydania bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa albo świadczenie wychowawcze przyznane na podstawie decyzji, która została następnie uchylona w wyniku wznowienia postępowania i osobie odmówiono prawa do świadczenia wychowawczego" stanowi podstawę do uznania świadczenia wychowawczego za pobrane nienależnie, co w konsekwencji rodzi obowiązek zwrotu tego świadczenia (w kwocie łącznie 4 000 zł), podczas gdy w momencie orzekania przez organ pierwszej i drugiej instancji przepis ten (od [...] lipca 2019 r.) nie obowiązywał i nie mógł mieć zastosowanie do świadczeń wychowawczych przysługujących i wypłaconych za okres od [...] kwietnia 2016 r. do [...] sierpnia 2016 r. oraz za okres od [...] grudnia 2016 r. do [...] lutego 2017 r.;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty