Wyrok NSA z dnia 7 października 2020 r., sygn. II OSK 1471/20
Nadzór budowlany
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 7 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. "[...]" z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Kr 419/19 w sprawie ze skargi S. "[...]" z siedzibą w B. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania budynku oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Kr 419/19, oddalił skargę S. [...] z siedzibą w B. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania budynku.
Wyrok został podjęty w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] postanowieniem z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...], na podstawie art. 80 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 83 ust. 1, art. 57 ust. 7, art. 59f ust. 1, art. 59g ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), nałożył na T. S. - inwestora zamierzenia budowlanego pn.: "Budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wbudowanym garażem dwustanowiskowym wraz z wewnętrzną linią zalicznikową energii elektrycznej od skrzynki pomiarowej do budynku oraz zbiornika na nieczystości ciekłe z zewnętrzną instalacją kanalizacji sanitarnej na dz. nr [...] w miejscowości B., gm. Z." - karę z tytułu nielegalnego podjęcia użytkowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wbudowanym garażem dwustanowiskowym w wysokości 10.000 złotych. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał w szczególności, że przedmiotowa inwestycja w momencie podjęcia nielegalnego użytkowania nie była objęta kompletnym zakończeniem przewidzianych prac budowlanych i inwestor nie dysponował oświadczeniem kierownika budowy o zakończeniu budowy. Przed dokonaniem zgłoszenia zakończenia budowy przedmiotowego budynku, tj. jeszcze w trakcie jego realizacji, inwestor przystąpił do użytkowania pomieszczeń garażu wbudowanego w będącym w budowie budynku mieszkalnym, określonym wydaną na jego realizację decyzją pozwolenia na budowę kategorią I oraz kategorią VIII.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty