Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. II OSK 1302/18
Ochrona środowiska
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej L.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 listopada 2017 r. sygn. akt VIII SA/Wa 177/17 w sprawie ze skargi L.F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 listopada 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L.F. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Radomiu z [...] stycznia 2017 r. w przedmiocie odmowy wydania decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z [...] listopada 2016 r. Wójt Gminy Wieniawa odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na uruchomieniu zakładu topienia tłuszczy zwierzęcych w miejscowości [...] gm. [...] na działkach oznaczonych nr ew. [...].
Odwołanie od tej decyzji złożył skarżący.
Decyzją z [...] stycznia 2017 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Radomiu utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji, że realizacja przedsięwzięcia jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego sołectw: Brudnów, Głogów i Kłudno w gminie Wieniawa, uchwalonego 27 kwietnia 1998 r. uchwałą Nr XLV/268/98 Rady Gminy w Wieniawie (Dz. Urz. Woj. Radomskiego Nr 11, poz. 81). Przedsięwzięcie ma być zrealizowane na działkach oznaczonych w planie jako teren obszarów upraw rolnych, oznaczonych na rysunku planu symbolami O-RP. Przedsięwzięcie ma być realizowane w budynku użytkowanym ostatnio jako zakład stolarski, a pierwotnie wykonanym w latach osiemdziesiątych XX wieku z przeznaczeniem na punkt skupu owoców i warzyw. Zagospodarowanie terenu nie ulegnie zmianie, wykorzystana zostanie istniejąca infrastruktura naziemna i podziemna. W celu przystosowania terenu do rodzaju prowadzonej działalności wykonane zostaną dodatkowo: naziemne zbiorniki gazu propan-butan zasilające kotłownię, stanowisko mycia wnętrz skrzyń ładunkowych pojazdów samochodowych i pojemników z tworzywa sztucznego, separator tłuszczu ścieków technologicznych pochodzących z mycia posadzek w budynku produkcyjnym, separator tłuszczu ścieków z mycia skrzyń pojazdów i pojemników, szczelny zbiornik bezodpływowy o pojemności ok. 8 m3 na ścieki z mycia skrzyń pojazdów i pojemników oraz nasadzenia zieleni izolująco-ozdobnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty