16.02.2022

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. III OSK 176/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Międzynarodowego Portu Lotniczego im. [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 września 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 793/21 oddalającego sprzeciwy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] oraz M. S. od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] kwietnia 2021 r. Nr [...] w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 września 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 793/21, oddalił sprzeciwy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] oraz M. S. od decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] kwietnia 2021 r. Nr [...], w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w [...] – dalej: "RDOŚ", decyzją z dnia [...] września 2019 r., znak: [...], określił środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: "Budowa nowej drogi startowej na lotnisku [...]" w wariancie północnym.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po rozpoznaniu wniesionych od powyższej decyzji odwołań, wskazaną na wstępie decyzją z dnia [...] kwietnia 2021 r., na podstawie art. 138 § 2 K.p.a. uchylił orzeczenie organu I instancji i sprawę przekazał temu organowi do ponownego rozpatrzenia. W ocenie organu:

- w zakresie wariantowania - doszło do naruszenia art. 7, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 K.p.a. w zw. z art. 66 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 353, ze zm.) – dalej: "u.o.o.ś.", oraz art. 6, art. 8 § 1 i art. 25 § 2 w zw. z art. 24 § 4 K.p.a. przez oparcie rozstrzygnięcia o wadliwie zgromadzony materiał dowodowy, w szczególności raport, pozbawiony analizy wariantowej i postanowienie RDOŚ w [...] z dnia [...] października 2016 r. o zakresie raportu, wydane w stanie stronniczości i braku obiektywizmu, przez organ podlegający wyłączeniu, z przekroczeniem uprawnień w zakresie czynności niecierpiących zwłoki w związku z interesem społecznym lub ważnym interesem stron. Organ wskazał przy tym, że konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy, (ocena czy planowane przedsięwzięcie może być realizowane we wnioskowanym wariancie czy też, w oparciu o wyniki oceny oddziaływania na środowisko, konieczne jest wskazanie wariantu innego spośród zaproponowanych, na podstawie art. 81 ust. 1 u.o.o.ś), ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. W tym zakresie organ I instancji rozpoznając sprawę ponownie powinien przede wszystkim uzupełnić braki w raporcie w zakresie opisu wariantów, dbając by ujęte zostały w nim i dokładnie opisane: wariant wnioskowany, racjonalny wariant alternatywny i wariant najkorzystniejszy dla środowiska. Wariant alternatywny musi być z kolei wariantem racjonalnym, a więc w pełni wykonalnym. Wszelkie warunki jego realizacji, jeżeli takowe istnieją (a w przedmiotowej sprawie istnieją) winny zostać spełnione albo chociaż ich spełnienie winno zostać uprawdopodobnione. Następnie w raporcie powinny zostać określone, a przez organ I instancji wnikliwie zweryfikowane, przewidywane oddziaływania na środowisko wariantów poddawanych analizie (por. wymogi z art. 66 ust. 1 pkt 6 u.o.o.ś). Przy czym oddziaływanie na środowisko wariantu alternatywnego i najkorzystniejszego dla środowiska winno zostać przenalizowane w zakresie tych samych komponentów środowiska i w tym samym stopniu szczegółowości co wariant inwestycyjny. Sprowadza się to zatem do określenia przewidywanego oddziaływania na komponenty w szczególności wymienione w art. 66 ust. 1 pkt 7 u.o.o.ś. Dopiero tak uzupełniony raport może zostać poddany opiniowaniu i uzgodnieniu z organami współdziałającymi oraz udostępniony w ramach udziału społeczeństwa. Wynik przeprowadzonej oceny oddziaływania na środowisko organ ma zaś obowiązek przedstawić w uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia, a w jego sentencji poprawnie wskazać wariant wybrany do realizacji.

- w zakresie oddziaływania na wody powierzchniowe i podziemne - doszło do naruszenia art. 7, art. 77 § 1 K.p.a. w związku z art. 66 u.o.o.ś przez nieprzeprowadzenie przez RDOŚ w [...] postępowania wyjaśniającego, co uznać należy za mogące mieć istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Identyczny charakter, w ocenie organu ma również naruszenie art. 80 oraz art. 107 § 1 i § 3 K.p.a. w związku z art. 81 ust. 3 u.o.o.ś, bowiem organ I instancji nie wykazał, ani nie uzasadnił, że przedmiotowe przedsięwzięcie nie wpłynie negatywnie na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych, o których mowa w art. 56, art. 57, art. 59 oraz art. 61 Prawa wodnego. RDOŚ w [...] w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji nie odniósł się do poszczególnych wskaźników charakteryzujących stan jednolitych części wód, w szczególności nie przeanalizował i nie ocenił możliwości przekroczenia granicznych wartości wskaźnika ChZT, jak i nie zidentyfikował i nie przeanalizował pod kątem wpływu na stan jednolitych części wód i wyznaczone cele środowiskowe "różnych wskaźników", których wartości zostały przekroczone w związku w odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych z terenu lotniska do środowiska. A zatem ponownie rozpoznając sprawę organ I instancji winien uzupełnić o te kwestie dokumentację, a następnie samodzielnie dokonać jej oceny, a jej wyniki przedstawi w uzasadnieniu decyzji biorąc pod uwagę brzmienie art. 81 ust. 3 u.o.o.ś.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne