28.09.2022

Wyrok NSA z dnia 28 września 2022 r., sygn. III OSK 1308/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 stycznia 2019 r. sygn. akt II SA/Po 324/18 w sprawie ze skargi B. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia I. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz B. J. kwotę 560 (pięćset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 stycznia 2019 r. sygn. akt II SA/Po 324/18 oddalił skargę B. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy T. z dnia [...] września 2017 r. znak [...], którą odmówiono skarżącemu uzgodnienia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na budowie obiektów do odchowu piskląt kury nioski reprodukcyjnej, z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr [...] z obrębu nr [...] T., gmina T., powiat t., województwo [...].

W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji, przywołując treść art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 353) zwanej dalej ustawą środowiskową wskazał, że w niniejszej sprawie organ nie mógł wydać pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, ponieważ planowane przez skarżącego przedsięwzięcie było niezgodne z planem miejscowym gminy T., przyjętym uchwałą nr [...] Rady Miejskiej w T. z dnia [...] sierpnia 2003 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy T. (Dz. Urzęd. Woj. [...] z 2003 r. poz. [...], z późn. zm.), zwanej dalej planem miejscowym.

Wyjaśniono, iż przeznaczona pod ww. inwestycję działka nr [...] znajduje się w obrębie terenu oznaczonego na rysunku planu miejscowego symbolem R i MN oraz w nieznacznej części symbolem RL (§ ust. 1 planu miejscowego). Z całokształtu okoliczności sprawy wynika, że inwestor zamierza zrealizować swoje przedsięwzięcie zasadniczo w całości na tej części działki, która w planie miejscowym oznaczona jest symbolem R, który oznacza tereny przeznaczone pod uprawy polowe i ogrodnicze z prawem zabudowy, z dozwoloną lokalizacją zabudowy rolniczej i urządzeń infrastruktury technicznej. Teren MN dotyczy zaś przeznaczenia pod zabudowę jednorodzinną z możliwością lokalizacji nieuciążliwych usług stanowiących uzupełnienie przeznaczenia podstawowego. Z kolei dla terenów oznaczonych symbolem RL przewidziano przeznaczenie pod lasy. Planowana przez skarżącego inwestycja w sposób oczywisty nie może powstać na terenie oznaczonym symbolem MN ora RL, bowiem nie jest to działalność usługowa i nie może stanowić uzupełnienia funkcji dla zabudowy jednorodzinnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne