02.07.2020

Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2020 r., sygn. I OSK 3268/19

Oświata

Dnia 2 lipca 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Kuratora Oświaty w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 18 września 2019 r., sygn. akt II SA/Go 433/19 w sprawie ze skargi Gminy [...] na negatywną opinię [...] Kuratora Oświaty w [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] w przedmiocie planu sieci dróg publicznych 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od Gminy [...] na rzecz [...] Kuratora Oświaty w [...] kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 września 2019 r. (sygn. akt II SA/Go 433/19), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. - po rozpoznaniu skargi Gminy [...] - uchylił negatywną opinię [...] Kuratora Oświaty w [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie planu sieci szkół publicznych.

W motywach wyroku Sąd Wojewódzki wskazał, że w dniu 19 marca 2019 r. Rada Miejska w [...] podjęła uchwałę nr [...] w sprawie projektu uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę [...] oraz określenia granic obwodów. W piśmie z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...], [...] Kurator Oświaty - działając na podstawie art. 39 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.- Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 ze zm.) - negatywnie jednak zaopiniował zgodność proponowanego planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę [...] z warunkami określonymi w art. 39 ust. 1, 2, 5a-6 i 7a ustawy - Prawo oświatowe.

Uzasadniając swoje stanowisko, [...] Kurator Oświaty podniósł, że wśród szkół ujętych w powyższym planie, znajdowała się m. In. Szkoła Podstawowa w [...], której siedzibę określono w przesłanym do zaoopiniowania projekcie uchwały jako: [...] ul. [...], niewskazując przy tym innej lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ([...] ul. [...]), a która to lokalizacja była wykazana w uchwale Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. W tej ostatniej uchwale - jak wywodził Kurator - wykazano bowiem, że po pierwsze, klasy dotychczasowego Gimnazjum w [...] prowadzone są w Szkole Podstawowej w [...], mającej siedzibę przy ul. [...], a po drugie, podano inną lokalizację prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych - tj. [...], ul. [...]. Ponadto z treści postanowienia, zawartego w § 3 uchwały Rady Miasta z dnia 21 marca 2017 r. wynikało, że do Szkoły Podstawowej w [...], która rozpocznie działalność w dniu 1 września 2017 r. włącza się Gimnazjum w [...] z siedzibą w [...] przy ul. [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne