20.02.2020 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 20 lutego 2020 r., sygn. I OSK 3218/19

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Stasikowski po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Z. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 960/18 w przedmiocie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi M. Z. na czynność Prezydenta Miasta [..] z dnia [..] lipca 2014 r. w przedmiocie uprawnienia do kierowania pojazdami postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 15 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 960/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odrzucił skargę M. Z. na czynność Prezydenta Miasta [..] z dnia [..] lipca 2014 r. w przedmiocie uprawnienia do kierowania pojazdami.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że M.Z. pismem z dnia 9 sierpnia 2018 r. wystąpił do Prezydenta Miasta [..] z żądaniem usunięcia nieprawidłowości w dokumencie prawa jazdy wydanym [...] lipca 2014 r. Błędnie określono tam datę ważności uprawnienia do [...] lipca 2029 r. Powyższy dokument został wydany w związku ze zmianą nazwiska strony. Wnioskodawca wskazał, że pierwotnie uprawnienia do kierowania pojazdami przysługiwały mu bezterminowo (jak wynikało z dokumentu prawa jazdy wydanego mu 28 czerwca 2005 r.). W odpowiedzi Prezydent Miasta [..] (pismo z dnia 17 sierpnia 2018 r.) poinformował wnoszącego, że w momencie wydawania dokumentu obowiązywało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. poz. 1005). Zgodnie z § 9 ust. 3 pkt 10 tego aktu "data ważności uprawnienia - data określona w orzeczeniu lekarskim dla przeprowadzenia ponownych badań lekarskich w zakresie określonej kategorii prawa jazdy lub 15 lat od daty wydania prawa jazdy w przypadku prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, B, B1, B+E i T oraz 5 lat od daty wydania prawa jazdy w przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E, jeżeli dla określonej kategorii prawa jazdy w orzeczeniu lekarskim nie ustalono tej daty lub orzeczenie zostało wydane bez określenia terminu ważności, z zastrzeżeniem ust. 4 [...]". Organ nie mógł zatem w dokumencie wpisać innej daty ważności uprawnień. Prezydent Miasta [..] poinformował także wnoszącego, iż obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. poz. 231) wyraźnie przewidują (§ 29 ust. 1), że w przypadku osób, które posiadały w dniu wejścia w życie ustawy uprawnienia do kierowania pojazdami, których data ważności nie była ograniczona orzeczeniem lekarskim lub psychologicznym, w pozycji "data ważności uprawnienia" umieszcza się symbol jako informację, że dana kategoria prawa jazdy jest ważna bezterminowo". Zatem jeśli wnioskodawca obecnie wystąpi o dokument prawa jazdy, z taką też adnotacją go uzyska. Pierwotnie skarżący potraktował pismo Prezydenta Miasta [..] jako decyzję i złożył od niej odwołanie. Jednakże Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia [..] września 2018 r. stwierdziło jego niedopuszczalność. Pismem z dnia 29 października 2018 r. M. Z. złożył skargę na czynność Prezydenta Miasta [..] w przedmiocie wymiany prawa jazdy, polegającą na ograniczeniu skarżącemu terminu ważności uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B poprzez wpisanie w kolumnie 11 we wtórniku prawa jazdy o nr [..] (z dnia [...] lipca 2014 r.) terminu ważności uprawnienia podczas, gdy przed dokonaniem wymiany prawa jazdy (z powodu zmiany nazwiska) uprawnienie do kierowania pojazdami przysługiwało skarżącemu bezterminowo.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że stosownie do art. 52 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, dalej jako p.p.s.a.), skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub ponaglenie, przewidziany w ustawie. Przedmiotem niniejszego postępowania jest czynność materialno - techniczna Prezydenta Miasta [..], polegająca na wymianie prawa jazdy w dniu [...] lipca 2014 r., o której skarżący dowiedział się w dniu 8 sierpnia 2014 r. W związku z tym znajdą do niej zastosowanie, zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2017 r., poz. 935), przepisy poprzednio obowiązującego brzmienia ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270). Zgodnie z powołanym przepisem art. 17 ust. 2 tej ustawy, do aktów i czynności organów administracji publicznej dokonanych po dniu wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy art. 52 i art 53 p.p.s.a. w brzmieniu nadanym nową ustawą. A contrario do aktów i czynności podjętych przed wejściem w życie tej ustawy stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym. Warunkiem wniesienia skargi w stosunku do tego rodzaju czynności było uprzednie wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa. Zgodnie z art 52 § 3 ustawy p.p.s.a. sprzed nowelizacji, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na akty lub czynności, o których mowa w art 3 § 2 pkt 4 i 4a, można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa. W niniejszej sprawie, co wnika z pisma skarżącego z dnia 2 stycznia 2019 r. oraz akt administracyjnych, nie wystosowano we wskazanym terminie wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne