27.02.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. I GSK 697/17

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Arkadiusz Tomczak Protokolant starszy asystent sędziego Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 kwietnia 2017 r. sygn. akt III SA/Po 1272/16 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 4 kwietnia 2017 r., sygn. akt III SA/Po 1272/16, oddalił skargę Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z [...] października 2016 r. nr w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące od maja do listopada 2011 r.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że decyzja Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z [...] października 2016 r., jak i utrzymana przez nią w mocy decyzja Naczelnika Urzędu Celnego w Lesznie z dnia [...] lipca 2016 r., określająca skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za okres od maja do listopada 2011 r., nie narusza prawa materialnego ani przepisów postępowania w stopniu, który w świetle art. 145 § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: p..p.s.a. ), uzasadniałby jej uchylenie.

W ocenie Sądu organ podatkowy wyprowadził prawidłowe ustalenia faktyczne, zgodnie z którymi, chociaż skarżący w okresie objętym rozstrzygnięciem faktycznie nabył sporny olej napędowy, to paliwo to nie pochodziło w rzeczywistości od wystawcy faktur VAT, to jest od spółki K. Sp. z o.o. z siedzibą w L., lecz pochodziło ze źródła nieujawnionego.

Z ustaleń poczynionych przez organ podatkowy bezsprzecznie bowiem wynikało, że w 2011 roku spółka K. wystawiała faktury VAT nie dokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych pomiędzy stronami wskazanymi na fakturach, wprowadzając do obrotu gospodarczego tzw. "puste faktury". Przede wszystkim, spółka K. miała dokonywać zakupu oleju napędowego, przeznaczonego do dalszej odsprzedaży, od spółki L. Sp. z o.o. Jednakże spółka L. Sp. z o.o. w 2011 roku nie prowadziła działalności gospodarczej, nie dysponowała nawet w tym okresie koncesją na obrót paliwami ciekłymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne