Wyrok NSA z dnia 19 września 2019 r., sygn. II OSK 1849/19
Art. 127a § 1 w zw. z art. 129 § 2 k.p.a. powinien być rozumiany w ten sposób, że oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania może być złożone przez stronę w dniu doręczenia decyzji po doręczeniu jej decyzji.
z art. 107 § 1 pkt 7 k.p.a. i art. 7 ust. 1 lit. d ustawy o cudzoziemcach wynika, że organ administracji prowadzący sprawę dotyczącą zobowiązania cudzoziemca do powrotu jest zobowiązany, doręczając mu decyzję o zobowiązaniu do powrotu, pouczyć cudzoziemca pisemnie w języku dla niego zrozumiałym o prawie do zrzeczenia się odwołania i o skutkach zrzeczenia się odwołania, przy czym pouczenie to powinno obejmować także wyjaśnienie, że na skutek zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania decyzja o zobowiązaniu do powrotu stanie się ostateczna i prawomocna.
Teza urzędowa
Dnia 19 września 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski po rozpoznaniu w dniu 19 września 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 1296/18 w sprawie ze skargi E. K. na postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 25 października 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 1296/18, na skutek skargi obywatelki Rosji E. K. uchylił postanowienie Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z [...] lutego 2018 r., którym - powołując się na art. 134 k.p.a. - stwierdzono niedopuszczalność odwołania wniesionego przez skarżącą od decyzji Komendanta Placówki Straży Granicznej w [...] z [...] września 2017 r. o zobowiązaniu skarżącej do powrotu.
Uzasadniając postanowienie o stwierdzeniu niedopuszczalności odwołania Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wskazał, że skarżąca w dniu doręczenia jej decyzji o zobowiązaniu do powrotu, po jej ustnym przetłumaczeniu na język rosyjski, zrzekła się prawa do wniesienia od tej decyzji odwołania, podpisując ustnie przetłumaczone na język rosyjski odpowiednie oświadczenie. Następnie organ administracji, powołując się na art. 127a k.p.a., stwierdził, że na skutek złożenia przez skarżącą oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania decyzja o zobowiązaniu jej do powrotu [...] września 2017 r. stała się ostateczna i prawomocna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty