27.08.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2019 r., sygn. I OSK 2707/17

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Sławomir Pauter (spr.) Protokolant straszy inspektor sądowy Kamil Wertyński po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 września 2017 r. sygn. akt II SA/Łd 566/17 w sprawie ze skargi E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej w niniejszej sprawie przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 września 2017 r., którym uchylono decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia

[...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia wychowawczego.

Powyższy wyrok został wydany w oparciu o następujące ustalenia faktyczne

i prawne:

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r., wydaną na podstawie art. 4 ust. 2, art. 5 ust. 1, ust. 3, art. 13, art. 48 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r., poz.195 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (Dz. U. z 2016 r., poz. 214) Prezydent Miasta [...], po rozpoznaniu wniosku E. M., odmówił przyznania jej świadczenia wychowawczego na dziecko S. R. od [...] marca 2017 r.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Następnie organ podał, że z treści postanowienia Sądu Rejonowego dla [...] w [...] VI Wydział Rodzinny i Nieletnich, sygn. akt [...] z dnia [...] marca 2016 r. wynika, że wnioskodawczyni powierzono wykonywanie bieżącej pieczy nad małoletnią S. R. W związku z tym, że wnioskodawczyni nie jest rodzicem, opiekunem prawnym ani opiekunem faktycznym S. R. organ uznał, że wnioskowane świadczenie jej nie przysługuje.

W odwołaniu od powyższej decyzji E. M. wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji i przyznanie wnioskowanego świadczenia wychowawczego. Odwołująca podkreśliła, iż opiekuje się małoletnią wnuczką S. R. i jako opiekunowi faktycznemu dziecka świadczenie powinno zostać przyznane. Wnioskodawczyni podkreśliła, iż osoba odpowiedzialna za utrzymanie dziecka, której Państwo powierzyło pieczę nad jego wychowaniem i rozwojem, ma prawo skutecznego domagania się od tegoż Państwa pomocy w sprawowaniu tej opieki, w tym również pomocy materialnej, a więc przynajmniej częściowego pokrycia kosztów utrzymania dziecka, jeśli dochód rodziny uprawnia do jej otrzymania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne