29.04.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2020 r., sygn. I OSK 1045/19

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2018 r. sygn. I SA/Wa 1518/18 w sprawie ze skargi G. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Wa 1518/18, oddalił skargę G. S. (dalej jako skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z [...] czerwca 2018 r. po rozpatrzeniu odwołania skarżącego z 11 maja 2018 r. od decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z [...] kwietnia 2018 r., Nr [...], którą odmówiono przyznania skarżącemu świadczenia wychowawczego na dziecko: A. S. na okres zasiłkowy 2017/2018 utrzymało powyższą decyzję w mocy.

W uzasadnieniu wskazano, że podstawę materialnoprawną zaskarżonej decyzji stanowią przepisy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r., o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r., poz. 195 - dalej jako "ustawa"). Z akt sprawy wynika, iż skarżący, występujący o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest ojcem A. S. Co do zasady więc może ubiegać się o ustanowienie prawa do tego świadczenia. Poza ta małoletnią, w składzie swej rodziny skarżący wskazał również żonę, E. G. oraz dwie córki: J. S., ur. 22 maja 2010 r. oraz M. S., ur. 3 kwietnia 2012 r. Zakres żądania skarżącego obejmuje ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na kolejne dziecko - A. S.

Organ pierwszej instancji odmowę przyznania skarżącemu prawa do świadczenia wychowawczego uzasadnił tym, iż w rozumieniu przepisów ustawy małoletnich J. S. i M. S. nie można uznać za członków jego rodziny. Dzieci te zamieszkują bowiem ze swoją matką, a na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego nie sposób jest uznać, aby opieka nad nimi była sprawowana w sposób naprzemienny. Dlatego też przyznanie uprawnienia do świadczenia wychowawczego na kolejne dziecko w tej sytuacji zdaniem organu nie jest możliwe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne