23.07.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. I OSK 3123/19

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 lipca 2019 r. sygn. akt II SA/Gl 587/19 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 26 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 587/19, oddalił skargę E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Burmistrz Miasta S., po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez E. K. (dalej jako: "skarżąca", "strona"), decyzją z [...] grudnia 2018 r. nr [...] odmówił stronie jako opiekunowi prawnemu, przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko: B. M. W uzasadnieniu organ I instancji przytoczył przepisy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r., poz. 1265 - dalej "ustawa") podkreślając, że celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokajaniem jego potrzeb życiowych. Zaakcentował, że jakkolwiek wolą ustawodawcy uprawnienia rodzica, opiekuna faktycznego, przysługują także opiekunowi prawnemu, to prawo tych podmiotów jest zróżnicowane, a różnice te, a tym samym granice przedmiotowe ustanowione przez ustawodawcę wyznaczają przesłanki "zamieszkiwania", "wychowywania", "opieki" i "zaspakajania potrzeb życiowych dziecka". W tym zakresie przytoczył fragment uzasadnienia prawomocnego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 17 października 2017 r., sygn. akt IV SA/Gl 371/17, w którym zaakcentowano, że dla uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego koniecznym jest spełnienie nie tylko przesłanek podmiotowych ale też przedmiotowych. Dalej wskazał, że strona jest opiekunem prawnym małoletniego, jednak nie sprawuje nad nim faktycznej opieki. Strona zajmuje się podopiecznym jedynie w ramach obowiązków służbowych, po skończonej pracy. Po stronie opiekę przed małoletnim przejmuje inny pracownik DPS. Strona nie zamieszkuje wspólnie z podopiecznym, nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa domowego oraz nie pokrywa kosztów związanych z jego potrzebami. Małoletni przebywa w Domu Pomocy Społecznej (DPS), a koszty jego pobyt w tej placówce pokrywa Miasto K. oraz małoletni z części swoich dochodów. Stwierdził dalej, że małoletni w 2017 r. uzyskał dochód z tytułu otrzymanych alimentów w wysokości [...] zł, a jego miesięczny dochód nie przekracza ustawowego kryterium 1200 zł. Organ I instancji stwierdził, że nie zostały spełnione przesłanki określone w ustawie do przyznania świadczenia wychowawczego i odmówił stronie przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia na dziecko.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne