01.10.2019

Wyrok NSA z dnia 1 października 2019 r., sygn. II OSK 574/19

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zdzisław Kostka, Sędzia NSA Anna Łuczaj, Sędzia WSA (del.) Kazimierz Bandarzewski (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Anita Lewińska- Karwecka, po rozpoznaniu w dniu 1 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 września 2018 r. sygn. akt IV SAB/Wa 190/18 w sprawie ze skargi R. A. na bezczynność Wojewody Mazowieckiego w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] września 2017 r. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Wojewody Mazowieckiego na rzecz R. A. kwotę 730 (siedemset trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 września 2018 r. sygn. akt IV SAB/Wa 190/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. K. na bezczynność Wojewody Mazowieckiego w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia 22 września 2017 r. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd pierwszej instancji stwierdził, że w niniejszej sprawie skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

W motywach swego rozstrzygnięcia Sąd zwrócił uwagę, że złożony przez skarżącego wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy zawierał brak formalny w postaci braku podpisu pracodawcy lub osoby upoważnionej do reprezentowania pracodawcy na stronie 4 załącznika nr 1 do tegoż wniosku. Cudzoziemiec w sposób prawidłowy pismem z dnia 22 września 2017 r. został wezwany przez organ do uzupełnienia tego braku w terminie 21 dni. W dniu 10 października 2017 r. dostarczono załącznik nr 1 do wniosku skarżącego, który został podpisany przez A. G.. Z załączonego odpisu Krajowego Rejestru Sądowego nie wynikało jednak, aby osoba ta była uprawniona do reprezentowania pracodawcy skarżącego - K. Sp. z o.o. z siedzibą w W. Nie przedłożono stosownego pełnomocnictwa. W związku z powyższym Wojewoda Mazowiecki uznając, że brak formalny wniosku nie został uzupełniony we właściwy sposób, na podstawie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257) zwanej dalej w skrócie K.p.a., pozostawił go bez rozpoznania, o czym skarżący został poinformowany pismem z dnia 5 grudnia 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne