Wyrok NSA z dnia 23 maja 2019 r., sygn. II OSK 1706/17
Nadzór budowlany
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Tomasz Świstak Protokolant starszy inspektor sądowy Wioletta Lasota po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L.D. i A.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 lutego 2017 r. sygn. akt II SA/Bd 1154/16 w sprawie ze skargi L.D. i A.D. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Bd 1154/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę L.D. i A.D. (dalej określanych jako skarżące) na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy:
Dnia [...] października 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta B. przeprowadził oględziny należącego do skarżących budynku zlokalizowanego na działce nr [...], położonej w tym mieście przy ulicy G., z wejściem również od ulicy M. Podczas oględzin stwierdzono bardzo zły stan techniczny obiektu i zobowiązano skarżące do przedłożenia stosownej ekspertyzy technicznej.
Ekspertyzę taką, z dnia [...] stycznia 2016 r., opracowaną przez profesora A.P., przedstawiono organowi po wszczęciu postępowania. W jej świetle budynek znajdował się w katastrofalnym stanie technicznym kwalifikującym go do wyburzenia w trybie pilnym, szczególnie ściany zewnętrzne parteru od strony skrzyżowania ulic G. i M. były nadmiernie wybrzuszone, co świadczy o przekroczeniu stanu granicznego nośności.
Odpowiadając na wezwanie organu do uzupełnienia ekspertyzy poprzez wskazanie sposobu zabezpieczenia budynku, skarżące dostarczyły aneks do niej z dnia [...] marca 2016 r. Jej autor podkreślił, że wybrzuszony fragment ściany powinien być pilnie (w ciągu miesiąca) podparty na długości 4-5 m i na rysunkach zobrazował dwa alternatywne sposoby podparcia, proponując drugie rozwiązanie. Jednocześnie zaznaczył, że jest to rozwiązanie tymczasowe, na 2-3 miesiące, które nie likwiduje katastrofalnego stanu technicznego budynku, lecz "zabezpiecza doraźnie tylko w pobliżu rozważanego budynku". Zalecił pilne wystąpienie do organu ochrony zabytków celem uzgodnienia projektu rozbiórki obiektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty