Wyrok NSA z dnia 21 maja 2019 r., sygn. II GSK 1835/17
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 lutego 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 512/16 w sprawie ze skargi "P. F." Sp. z o.o. w T. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od "P. F." Sp. z o.o. w T. na rzecz Głównego Inspektora Farmaceutycznego 1860 (tysiąc osiemset sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 7 lutego 2017 r., uwzględnił skargę P. F. Spółki z o.o. w T. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2016 r., w przedmiocie cofniecie zezwolenia na prowadzenie hurtowi farmaceutycznej, uchylając tą decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu z dnia [...] lipca 2015 r.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w wyniku przeprowadzonej przez inspektora Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w dniu 18 lipca 2013 r., kontroli hurtowni farmaceutycznej zlokalizowanej pod adresem: N. W. [...],[...] K., w toku której odnotowano brak sprzedaży produktów leczniczych do aptek ogólnodostępnych, Główny Inspektor Farmaceutyczny, decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. cofnął skarżącej spółce zezwolenie z dnia 18 lipca 2013 r. na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej zlokalizowanej pod wskazanym adresem. W ocenie organu strona uchylała się od głównego obowiązku - sprzedaży produktów leczniczych do aptek i punktów aptecznych w takim zakresie, aby polski pacjent miał zawsze dostęp do leków. Przedmiotem obrotu hurtowni były tzw. produkty deficytowe, czyli produkty lecznicze, do których dostęp na rynku polskim był znacznie utrudniony z uwagi na sprzedaż ich poza granice kraju (na inne rynki unijne).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty