27.02.2019 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. I GSK 77/17

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia del. WSA Izabella Janson (spr.) Protokolant Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 8 listopada 2016 r. sygn. akt I SA/Ol 522/16 w sprawie ze skargi B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza solidarnie od R. i M. - wspólników spółki cywilnej B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie 3678 (trzy tysiące sześćset siedemdziesiąt osiem) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 8 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Ol 522/16 po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. G. s.c. R. B., M. B.(dalej: "skarżący " , "strona") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Olsztynie (dalej też :"Dyrektor IC", "organ", "organ odwoławczy", "organ II instancji") z dnia [...] maja 2016 r. nr. [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Olsztynie z dnia [...] stycznia 2016r. nr. [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz wysokości opłaty paliwowej za okres od kwietnia do grudnia 2011r. - uchylił zaskarżoną decyzję.

Za podstawę rozstrzygnięcia Sąd przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] stycznia 2016r. Naczelnik Urzędu Celnego w Olsztynie określił stronie wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesięczne okresy rozliczeniowe od kwietnia do grudnia 2011 r. oraz wysokość opłaty paliwowej za ten okres, z tytułu nabycia i posiadania wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, od których nie został zapłacony podatek akcyzowy. Organ I instancji ustalił, że spółka cywilna w okresie od kwietnia do grudnia 2011 r. nabyła 47300 litrów oleju napędowego na podstawie 11 faktur, które nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji. Wystawcą faktur była firma "[...]" Sp. z o.o., figurująca w obrocie jedynie jako mająca za zadanie uprawdopodobniać legalność transakcji. W ocenie organu, w rzeczywistości strona nabywała paliwo nielegalnego pochodzenia i z nieznanego źródła.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne