12.04.2019 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 12 kwietnia 2019 r., sygn. II FSK 1392/17

Umorzenie postępowania

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Bogdan Lubiński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Podatkowej Grupy Kapitałowej "P." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 946/16 w sprawie ze skargi Podatkowej Grupy Kapitałowej "P." na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 16 marca 2016 r. nr IBPB-1-3/4510-116/16/SK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych p o s t a n a w i a : umorzyć postępowanie kasacyjne.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 stycznia 2017 r., sygn. akt I SA/Wr 946/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w całości skargę Podatkowej Grupy Kapitałowej P. reprezentowanej przez P. X. S.A. z siedzibą w L. (strona skarżąca) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 16 marca 2016 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Powyższy wyrok został zaskarżony w całości skargą kasacyjną strony skarżącej.

Po wyznaczeniu rozprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny (na 12 kwietnia 2019 r.), pismem z dnia 10 kwietnia 2019 r., pełnomocnik organu podatkowego poinformował, że Podatkowa Grupa Kapitałowa P. została zawarta na okres 3 lat podatkowych, od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r., wobec czego na dzień wyznaczonej rozprawy podmiot taki nie istnieje. Do pisma organ załączył wydruk z Monitora Sądowego i Gospodarczego nr [...].

W odpowiedzi na pismo organu podatkowego, pełnomocnik Podatkowej Grupy Kapitałowej P. w piśmie z dnia 11 kwietnia 2019 r. podniósł, że umowa Podatkowej Grupy Podatkowej P. nie obowiązuje do bieżących rozliczeń (od 1 stycznia 2019 r.), ale obowiązuje do rozliczeń lat podatkowych 2016-2018, dlatego też Podatkowa Grupa Kapitałowa P. powinna mieć możliwość korzystania z ochrony wynikającej z otrzymanej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Odwołując się także do przepisów art. 14n § 1 pkt 1a Ordynacji podatkowej oraz art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p., pełnomocnik wskazał, że podatkowe grupy kapitałowe mogą działać tak przed ich utworzeniem, jak i po ustaniu ich bytu, co dowodzi, że byt prawny Podatkowej Grupy Kapitałowej P. nie ustał. Do pisma załączono m.in. wypis z aktu notarialnego z dnia 25 października 2018 r. Rep. A nr [...] obejmujący aneks do umowy Podatkowej Grupy P., w którym spółki tworzące Podatkową Grupę Kapitałową P. upoważniają P. X. do jej reprezentowania przed wszelkimi organami podatkowymi, sądami administracyjnymi, a także innymi organami w zakresie praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, jak również upoważniają P. X. do reprezentowania tych spółek po ustaniu bytu prawnego Podatkowej Grupy Podatkowej P. w odniesieniu do rozliczeń podatkowych tej grupy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne