Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2018 r., sygn. I OSK 1807/17
Pomoc społeczna
Dnia 19 stycznia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 marca 2017 r. sygn. akt IV SA/Gl 966/16 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 15 marca 2017 r. sygn. akt IV SA/Gl 966/16 oddalił skargę M.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], działając z upoważnienia Prezydenta Miasta [...], decyzją z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...], na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r., poz. 195 ze zm.), odmówił M.B. prawa do świadczenia wychowawczego na rzecz synów - D. B. i T. B., wskazując, iż władza rodzicielska nad nimi została powierzona ich matce - K. B.
W odwołaniu od powyżej decyzji M.B. wyjaśnił, że to on sprawuje faktycznie opiekę nad dziećmi, a ich matka od dwóch lat pracuje za granicą i przyjeżdża do Polski wyłącznie na krótki urlop. Ponadto zarzucił organowi naruszenie art. 22 ustawy, poprzez niedostateczne ustalenie stanu faktycznego sprawy, w szczególności nieprzeprowadzenie wywiadu środowiskowego, co potwierdziłoby zasadność złożenia wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania, decyzją z dnia [...] września 2016 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 23, dalej w skrócie "K.p.a."), utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podało, że z akt sprawy wynika, iż Sąd Okręgowy w [...] wyrokiem z dnia [...] kwietnia 2008 r. sygn. akt [...] orzekł rozwód K. B. z M.B. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi D. B. (ur. [...] października 1999 r.) i T. B. (ur. [...] września 2003 r.) powierzył matce K. B., pozostawiając ojcu (wnioskodawcy) prawo do współdecydowania w istotnych sprawach synów takich jak: wybór sposobu leczenia na wypadek choroby, wybór szkoły i kierunku kształcenia oraz możliwość spędzania z nimi wolnego czasu. W stanie faktycznym sprawy, M. B. wraz synami D. i T. nie stanowią zatem rodziny w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Organ odwoławczy podkreślił, że jest związany w/w wyrokiem rozwodowym i w konsekwencji nie może przyznać wnioskowanego świadczenia wychowawczego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty