20.02.2018

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1032/16

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 1307/15 w sprawie ze skargi B. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2015 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 18 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Kr 1307/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi B. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej: SKO w [...], organ odwoławczy, Kolegium) z [...] czerwca 2015r. znak [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądził od SKO w [...] na rzecz skarżących B. M. i J. M. kwotę 500 zł (pięćset złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W skardze kasacyjnej G. K. reprezentowany przez r. pr. M. B. zaskarżył w całości wyrok Sądu i instancji. Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono:

1. Na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie prawa materialnego:

1. art. 1 ust. 2 pkt. 7 w zw. z art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez uznanie przez Sąd, że organy administracji obu instancji wyznaczyły "obszaru analizy urbanistycznej" w sposób nierzetelny, co skutkowało dokonaniem niepełnej i błędnej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania dla potrzeb ustalenia warunków zabudowy w kontrolowanej decyzji,

2. art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu (dalej: rozporządzenie) w przypadku braku miejscowego planu poprzez uznanie za nierzetelną analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania, w sytuacji gdy obszar analizy urbanistycznej, została wyznaczony jako trzykrotna szerokość frontu działki, nie mniejszy jednak niż 50 metrów (minimalna wielkość obszaru analizy),

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne