Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1032/16
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej G. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 1307/15 w sprawie ze skargi B. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2015 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 18 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Kr 1307/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi B. M. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej: SKO w [...], organ odwoławczy, Kolegium) z [...] czerwca 2015r. znak [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. zasądził od SKO w [...] na rzecz skarżących B. M. i J. M. kwotę 500 zł (pięćset złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania.
W skardze kasacyjnej G. K. reprezentowany przez r. pr. M. B. zaskarżył w całości wyrok Sądu i instancji. Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono:
1. Na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie prawa materialnego:
1. art. 1 ust. 2 pkt. 7 w zw. z art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez uznanie przez Sąd, że organy administracji obu instancji wyznaczyły "obszaru analizy urbanistycznej" w sposób nierzetelny, co skutkowało dokonaniem niepełnej i błędnej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania dla potrzeb ustalenia warunków zabudowy w kontrolowanej decyzji,
2. art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu (dalej: rozporządzenie) w przypadku braku miejscowego planu poprzez uznanie za nierzetelną analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania, w sytuacji gdy obszar analizy urbanistycznej, została wyznaczony jako trzykrotna szerokość frontu działki, nie mniejszy jednak niż 50 metrów (minimalna wielkość obszaru analizy),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty