07.03.2018

Wyrok NSA z dnia 7 marca 2018 r., sygn. I OSK 1026/15

Złożenie wniosku o potwierdzenie prawa do rekompensaty przez osobę uprawnioną w terminie określonym w art. 5 ust. 1 ustawy zabużańskiej skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego również w stosunku do wszystkich pozostałych osób uprawnionych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Morys sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 2696/14 w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami RP oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej, wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez Ministra Skarbu Państwa, jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 2696/14, którym w sprawie ze skargi J. J. uchylono decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] lipca 2014 r., [...] wydaną w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami RP.

Wyrok wydany został w następujących, ustalonych przez Sąd I instancji, okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z [...] lipca 2014 r., wydaną na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r., o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r., nr 169, poz. 1418 ze zm. [obecnie: Dz. U. z 2016 r., poz. 2042], dalej: "ustawa"), po rozpatrzeniu odwołania J. J. od decyzji Wojewody Lubuskiego z dnia [...] maja 2014 r., potwierdzającej prawo skarżącego do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez A. J. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej, Minister Skarbu Państwa utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji. Z akt administracyjnych wynikało, że wnioskiem z [...] grudnia 2008 r. skarżący zwrócił się do Wojewody Lubuskiego o potwierdzenie prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez A. J. i M. J. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z treścią postanowienia Sądu Rejonowego w Z. dnia [...] października 2012 r., spadek po A. J., zmarłej w dniu [...] lutego 1988 r., nabyli synowie J. J., J. J. i S. J. oraz córka K. N. po ¼ części spadku. Decyzją z [...] maja 2014 r. Wojewoda potwierdził prawo skarżącego do przedmiotowej rekompensaty z pominięciem pozostałych spadkobierców A. J. W odwołaniu skarżący podkreślił, że wniosek o prawo do rekompensaty złożył również w imieniu pozostałej rodziny, do czego został upoważniony ustnie. Wskazał, że przywoływanie przez niego w pismach uzupełniających wniosek o potwierdzenie prawa do rekompensaty wyrażenia, że składa dokumenty dotyczące "naszych rodziców" stanowiło informację dla organu pierwszej instancji, iż działa w imieniu całej rodziny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne