Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. II GSK 4641/16
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Korycińska sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Naczelnej Rady Aptekarskiej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 maja 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 3033/15 w sprawie ze skargi E. W., D. W., E. W. Apteka "R." Spółki jawnej w O. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., wyrokiem z dnia 12 maja 2016 r., w sprawie skargi E. W., D. W., E. W., Apteki "R." Spółki jawnej w O. na uchwałę Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] sierpnia 2015 r., w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały oraz poprzedzającej ją uchwały Okręgowej Rady Aptekarskiej Beskidzkiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w B. - B. z dnia [...] lipca 2015 r. oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
uchwałą Nr [...] z dnia [...] lipca 2015 r. Okręgowa Rada Aptekarska Beskidzkiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w B. - B. postanowiła pozytywnie zaopiniować wniosek Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w K. o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej pod nazwą Apteka "R." w O., ul. W. [...], udzielonego przedsiębiorcy E. W., D. W., E. W., Apteka "R." Spółka Jawna z/s w O.. W motywach wskazano, że z informacji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w K. wynikało, iż zostało wszczęte postępowanie w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki w związku z ustaleniami podjętymi w toku kontroli doraźnej w przedmiotowej aptece, w wyniku której ustalono, że apteka w okresie od stycznia do marca 2014 r., dokonała sprzedaży 52 produktów leczniczych zaś w lutym 2015 r. dokonała sprzedaży 16 produktów leczniczych na rzecz podmiotu nieuprawnionego. Kontrola wykazała również m.in. brak magistra farmacji w godzinach czynności tej apteki, co stanowiło naruszenie art. 92 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity: Dz. U. Nr 45 z 2008 r. poz. 271 z późn. zm.) oraz brak zgłoszenia zmian, dokonanych przez skarżącą w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Organ uznał, że zgromadzony przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego materiał dowodowy w pełni uzasadniał przyjęcie, że skarżąca naruszyła przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne regulujące prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu apteki ogólnodostępnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty