28.08.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2018 r., sygn. I GSK 1902/18

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany (spr.) Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Spółki z o.o. w Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 7 listopada 2017 r., sygn. akt I SA/Bd 837/17 w sprawie ze skargi [A.] w Sz. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [A.] Spółki z o.o. w Szubinie na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 7 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Bd 837/17 oddalił skargę [A.] Sp. z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r. określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu dokonanego w dniu [...] lipca 2013 r. nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], o numerze nadwozia [...], pojemności skokowej silnika 2.987 cm3, roku produkcji 2013, w wysokości 50.841 zł. Organ stwierdził, że podstawowym przeznaczeniem samochodu w dniu jego nabycia był przewóz osób, w związku z czym, pojazd ten podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Następnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy decyzją z dnia [...] lipca 2017 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu wskazał, że ze zgromadzonych w sprawie dokumentów wynika, iż przedmiotowy pojazd wyprodukowany został jako luksusowy samochód osobowy. Producent wyposażył go w pięć komfortowych miejsc do siedzenia wraz z wyposażeniem zabezpieczającym. Pojazd został fabrycznie wyposażony w elementy przeznaczone dla podróżujących osób, takie jak klimatyzacja z nawiewami na drugi rząd siedzeń, punkt świetlny umieszczony nad tylną kanapą, podłokietniki i schowki przeznaczone dla osób podróżujących z tyłu. Organ zauważył, że jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego producent nie zamontował w samochodzie żadnej przegrody. Przedmiotowy pojazd po opuszczeniu fabryki został skierowany do sieci dealerskiej firmy [...], a następnie sprzedany na rzecz firmy [A.] Sp. z o.o. Na podstawie materiału dowodowego organ podatkowy ustalił, że samochód jeszcze przed jego przywozem na teren kraju został pozbawiony możliwości przewozu pasażerów w drugim rzędzie siedzeń. Możliwości tej samochód został pozbawiony poprzez demontaż tylnej kanapy i tylnych pasów bezpieczeństwa. W miejscu przeznaczonym na tylną kanapę została umieszczona zabudowa, która miała na celu zwiększenie powierzchni bagażowej. Ponadto w samochodzie, za przednimi fotelami zamontowana została metalowa przegroda. Przegroda ta została zamontowana za pomocą czterech śrub. Dwie śruby mocujące przegrodę zostały wkręcone w miejscach fabrycznie służących do montażu uchwytów bocznych nad tylnymi drzwiami bocznymi (część górna), a dwie pozostałe zostały przykręcone do zabudowy znajdującej się w miejscu tylnej kanapy. Dzięki tym zmianom pojazd, na podstawie przepisów o ruchu drogowym został zarejestrowany na terenie Niemiec i następnie w Polsce jako samochód ciężarowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne