Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2018 r., sygn. II FSK 2300/16
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA del. Dominik Gajewski, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 stycznia 2016 r. sygn. akt I SA/Bd 1065/15 w sprawie ze skargi S. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 9 września 2015 r. nr ITPB4/4511-206/15-2/MP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną w części dotyczącej punktu 1 zaskarżonego wyroku, 2) uchyla zaskarżony wyrok w punkcie 2 i zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz S. M. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania przed sądem pierwszej instancji.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, sygn. akt I SA/Bd 1065/15, w sprawie ze skargi S. M. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 września 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe. Podał, że jest osobą fizyczną, lekarzem - chirurgiem, a w ramach kontraktów współpracuje m.in. ze szpitalem oraz przychodnią lekarską, na rzecz których świadczy usługi medyczne. Nie jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca stworzył urządzenie medyczne, mające usprawnić pracę lekarzy, w stosunku do którego została wszczęta procedura zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym. Planuje także zgłosić swój wynalazek poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto planuje założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, zostać jej wspólnikiem, a następnie wnieść wynalazek jako aport do założonej uprzednio spółki. W ten sposób nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez wzrost wartości wszystkich istniejących udziałów, w tym należących do wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty