20.06.2017

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2017 r., sygn. II OSK 2636/15

Należy wyjaśnić, że posiadanie interesu prawnego, który uzasadnia przymiot strony, musi mieć charakter indywidualny i realny w dacie wydawania decyzji, której weryfikacji domaga się skarżący, nie zaś mieć charakter przyszły i niepewny. Interes prawny musi być konkretny, aktualny i sprawdzalny obiektywnie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. WSA Arkadiusz Windak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.M. i M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 czerwca 2015 r. sygn. akt II SA/Gl 1513/14 w sprawie ze skargi Z.M. i M.M. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie legalności robót budowlanych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Uzasadnienie:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 1513/14 oddalił skargę Z.M. i M.M. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] 2014 r. nr [...]w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie legalności robót budowlanych. Z uzasadnienia wyroku wynika, że został on wydany w oparciu o następujące ustalenia.

Z.M. i M.M., jako współwłaściciele mieszkania nr [...] w budynku położonym przy ul. M. w Cz. zwrócili się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. o zbadanie zgodności z prawem wybudowanej sieci kanalizacyjnej i dokonanej modernizacji sieci ciepłowniczej. Podali m.in., że budynki posiadają odrębne urządzenia kanalizacyjne zakończone przed nimi studzienkami, które nie posiadają przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Często dochodzi do awarii urządzeń kanalizacyjnych w poszczególnych budynkach, a koszty ich usuwania ponoszą wszyscy właściciele lokali. Źle przeprowadzona modernizacja sieci ciepłowniczej uniemożliwia sprawiedliwe rozliczanie kosztów energii cieplnej. Wykazując na żądanie organu swój interes prawny w sprawie wnioskodawcy w piśmie z [...]2013 r. podali, że niezgodnie ze stanem faktycznym, na mapach budynki nr [...], tworzące Wspólnotę, są ujawnione jako jeden budynek. Stanowią one odrębne nieruchomości. Spółka Restrukturyzacji K. wadliwie uznała, że instalacja kanalizacyjna biegnąca wzdłuż budynków [...]jest przyłączem kanalizacyjnym, którego koszty utrzymania ma pokrywać Wspólnota.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne