07.12.2016

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 268/15

Już od momentu złożenia wniosku przez jedną z uprawnionych osób, znani są organowi pozostali spadkobiercy, którzy również posiadają uprawnienie do żądania potwierdzenia prawa do rekompensaty.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Ciaglewicz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis Protokolant: st. asystent sędziego Ewa Dubiel po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Skarbu Państwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 października 2014 r. sygn. akt I SA/Wa 1558/14 w sprawie ze skargi E. B. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 października 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 1558/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi E. B. uchylił decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] marca 2014 r., nr [...], oraz decyzję Wojewody Lubuskiego z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...], w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty i stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Wnioskiem z dnia 8 grudnia 2008 r. D. G. wystąpiła do Wojewody Lubuskiego o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez S. G. i Cz. G. nieruchomości poza obecnymi granicami RP w miejscowości R., woj. wołyńskie.

Wnioskiem z dnia 18 października 2008 r. W. G. wystąpił do Wojewody Śląskiego o realizację prawa do rekompensaty, który to wniosek został przekazany według właściwości Wojewodzie Lubuskiemu.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Świebodzinie z dnia 16 listopada 1990 r. spadek po S. G. zmarłej w dniu 5 lutego 1985 r. w Trzebiechowie na podstawie ustawy nabyła córka D. G. w całości. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 30 czerwca 2009 r. spadek po Cz. G. zmarłym w dniu 11 lipca 1978 r. w Częstochowie i tam ostatnio zamieszkałym na podstawie ustawy nabyli żona J. G., córka D. G. oraz syn W. G. po 1/3 części spadku każde z nich, zaś postanowieniem Sądu Rejonowego w Będzinie z dnia 22 grudnia 2009 r. spadek po J. G. zmarłej w dniu 3 kwietnia 1982 r. w Będzinie i tam ostatnio stale zamieszkałej na podstawie ustawy nabyli syn W. G. s. Cz. i J. oraz córka E. B., c. J. i J. po 1/2 części spadku każde z nich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne