08.10.2015

Postanowienie NSA z dnia 8 października 2015 r., sygn. I OZ 1172/15

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Dybowski po rozpoznaniu w dniu 8 października 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia J. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 listopada 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 2199/13 o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi U.T., A.K. i L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia 1.oddalić zażalenie; 2.oddalić wniosek o zwrot kosztów postępowania zażaleniowego

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Wa 2199/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny W Warszawie postanowił wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji z wniosku U. T., A. K. i L. W. (dalej skarżące) w sprawie ze skargi U. T., A.K. i L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (dalej SKO bądź Kolegium) z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] (dalej decyzja [...]) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.

Skarżące dnia 6 sierpnia 2013 r. wniosły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję [...]. Decyzją tą Kolegium uchyliło własną decyzję z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] sierpnia 2012 r.) i stwierdziło nieważność decyzji Prezydenta m.st. Warszawy (dalej Prezydent) z dnia z [...] czerwca 2008 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] czerwca 2008 r.) zmieniającą decyzję z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] grudnia 2007 r.) w przedmiocie ustanowienia na rzecz A. T., M. T. i U.T. prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości położonej przy ul. N. [...] nr hip. [...] w Warszawie.

W skardze złożonej do WSA, skarżące wystąpiły równocześnie o wstrzymanie wykonania kwestionowanej decyzji z uwagi na fakt, że jej wykonanie może spowodować dla skarżących negatywne skutki, które będą następnie niemożliwe lub trudne do odwrócenia. Zaskarżona decyzja jest bowiem ostateczna i może być wykonana, a tym samym Prezydent może rozpoznać wniosek o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu opisanej nieruchomości na rzecz nieuprawnionych osób lub ich następców prawnych. Może to powodować, że na skutek działań podjętych przez spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości A. i W., nieruchomość przejdzie w ręce osób trzecich, co doprowadzi do nieodwracalnych skutków prawnych zaskarżonej decyzji i narazi skarżących na znaczną szkodę pozbawiając ich uprawnień nabytych w drodze umów przelewu praw i to bez możliwości obrony swoich praw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne