Wyrok NSA z dnia 2 września 2015 r., sygn. I OSK 419/14
Tylko mający prawo do renty rodzinnej, która nie przekracza wysokości połowy najniższego wynagrodzenia, może być uznany za osobę bezrobotną.
Gazeta Prawna nr 171/2015
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 2 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 października 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1166/13 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za osobę bezrobotną oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 października 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 1166/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. P. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 8 maja 2013 r. utrzymującą w mocy decyzję Starosty Przasnyskiego z dnia 19 marca 2013 r. odmawiającą uznania skarżącego za osobę bezrobotną.
Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego wyroku oraz akt sprawy, w szczególności wydanych przez organy obu instancji decyzji, powodem odmowy przyznania skarżącemu statusu osoby bezrobotnej było uznanie, że posiadanie przez niego prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyklucza w świetle definicji zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) możliwość uznania za osobę bezrobotną. Organ odwoławczy, odwołując się do treści powyższego przepisu zgodnie z którym bezrobotnym jest osoba, która "nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę (...)" stwierdził, że samo uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, bez względu na jej wysokość, stanowi przeszkodę dla przyznania statusu bezrobotnego, a zawarty w tym przepisie warunek dotyczący wysokości świadczenia w postaci nieprzekraczania połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę odnosi się wyłącznie do renty rodzinnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty