09.04.2014

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2014 r., sygn. I OSK 147/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia NSA Anna Lech Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zgromadzenia [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 października 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 527/13 w sprawie ze skargi Zgromadzenia [...] na decyzję Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z dnia [...] marca 2013 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na założenie szkoły publicznej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Zgromadzenia [...] na rzecz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 października 2013 r., IV SA/Po 527/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Zgromadzenia [...] na decyzję Wielkopolskiego Kuratora Oświaty z [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na założenie szkoły publicznej. W uzasadnieniu stwierdził, że podzielił ustalenia faktyczne poczynione przez organy obu instancji przyjmując je za własne oraz czyniąc podstawą prowadzonych poniżej rozważań.

Zakładanie szkół publicznych uwarunkowane jest od możliwości przeznaczenia na ten cel środków publicznych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm., dalej u.s.o.), szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną. Stosownie do art. 5 ust. 2 u.s.o., szkoła może być zakładana i prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną i osobę fizyczną. Szczegółowe zasady tworzenia szkoły publicznej określone zostały w rozdziale 5 u.s.o. oraz w rozporządzeniu wykonawczym z 2004 r. Założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną wymaga zezwolenia właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych danego typu, o czym stanowi art. 58 ust. 3 u.s.o. Elementy składowe jakie powinien zawierać wniosek o utworzenie szkoły publicznej określone zostały przez prawodawcę w § 3 ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz. U. Nr 46, poz. 438 ze zm., dalej rozporządzenie z 2004 r.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne