18.04.2014

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2014 r., sygn. I OSK 197/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska, Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.), Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz, Protokolant starszy inspektor sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe delegowanego do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie Tomasza Orłowskiego skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w Radomiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 października 2013 r. sygn. akt VIII SA/Wa 600/13 w sprawie ze skargi Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej Radom - Zachód na uchwałę Rady Miejskiej w Skaryszewie z dnia 30 września 2011 r. nr XI/86/2011 w przedmiocie opłaty za świadczenia udzielane przez przedszkola oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 października 2013 r., VIII SA/Wa 600/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: "WSA") w Warszawie oddalił skargę Prokuratora Rejonowego Prokuratury Rejonowej Radom - Zachód na uchwałę Rady Miejskiej w Skaryszewie z 30 września 2011 r. nr XI/86/2011 w przedmiocie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola. Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Rada Miejska w Skaryszewie 30 września 2011 r. podjęła uchwałę nr XI/86/2011 w sprawie opłat za świadczenia udzielane w czasie przekraczającym wymiar 5 godzin dziennie w Samorządowym Przedszkolu prowadzonym przez Gminę Skaryszew (dalej: "uchwała").

W § 1 ust. 1 i 2 uchwały podano, że bezpłatne usługi świadczone przez przedszkole w zakresie podstawy programowej wynoszącej 5 godzin dziennie realizowane będą w godz. 8 - 13, natomiast w § 2 postanowiono, że opłata za świadczenia udzielane w czasie przekraczającym ww. wymiar zajęć wynosić będzie 0,22 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów za każdą rozpoczętą godzinę udzielania świadczeń w godz. 13 - 15 i uwarunkowana będzie obecnością dziecka. W przepisie tym określono także szczegółowo zakres realizowanych zadań opiekuńczo-wychowawczych i dydaktycznych, zaś w § 3 uchwały wskazano, że miesięczna wysokość opłaty za czas realizacji świadczenia ustalana będzie, jako iloczyn liczby godzin zajęć i stawki godzinowej, o której mowa w § 2. W § 4 uchwały stwierdzono, że szczegółowy zakres tych świadczeń w zakresie przekraczającym realizację podstawy programowej określać będzie umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy przedszkolem a rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka. W przypadku nieobecności dziecka opłata za świadczenia udzielane w czasie przekraczającym wymiar zajęć podlega zwrotowi za każdy dzień nieobecności dziecka (§ 5 uchwały), opłata nie obejmuje kosztów wyżywienia oraz kosztów zajęć dodatkowych (§ 6 uchwały), wykonanie uchwały powierzono burmistrzowi, postanawiając jednocześnie, ze traci moc uchwała Rady Miejskiej w Skaryszewie Nr III/6/2010 z 15 grudnia 2010 r. Stwierdzono ponadto, że uchwała wchodzi w życie z dniem opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego, z mocą od 1 września 2011 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne