Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2013 r., sygn. I OSK 2773/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Sędzia del. WSA Marian Wolanin, Protokolant starszy asystent sędziego Dominika Człapińska, po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 203/11 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia statusu poszukującego pracy uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...]
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 7 marca 2012r., sygn. akt III SA/Kr 203/11, oddalił skargę M. B. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...], w przedmiocie pozbawienia statusu poszukującego pracy.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujące ustalenia faktyczne i rozważania prawne: M. B. został zarejestrowany w dniu [...] listopada 2003 r. w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie jako osoba poszukująca pracy. W dniu 4 listopada 2010 r. odebrał wezwanie o zgłoszenie się do tegoż urzędu pracy w dniu 25 listopada 2010 r. celem potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. W związku z niestawieniem się w wyznaczonym dniu, Prezydent Miasta Krakowa decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 10 ust. 7 pkt 1, art. 2 ust. 1 pkt 22, art. 33 ust. 4 a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415 ze zm.), orzekł o pozbawieniu M. Bi. z dniem 25 listopada 2010 r. statusu osoby poszukującej pracy, wyjaśniając w jej uzasadnieniu, że za osobę poszukująca pracy nie może być uznana osoba, która nie stawiła się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomiła w terminie 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. Odwołując się od powyższej decyzji M. B. wskazał jako przyczynę nieobecności w wyznaczonym terminie stan chorobowy, w który popadł, w tym 40 stopniową gorączkę. Nie posiada zaświadczenia lekarskiego na tę okoliczność ze względu na panujący w tym okresie strajk lekarzy. Nie został przyjęty do żadnej przychodni. Nie poinformował telefonicznie Urzędu ze względu również na konieczność opłacania połączeń telefonicznych, a on sam znajduje się w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej. Wyraził przy tym ogólnie niezadowolenie z działań Urzędu Pracy wobec bezrobotnych i poszukujących pracy. Do odwołania załączył dokument w postaci zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność do pracy od [...] stycznia 2011 r. do [...] lutego 2011 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty