01.02.2013

Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2013 r., sygn. II OSK 2327/12

 

Dnia 1 lutego 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia del. WSA Robert Sawuła /spr./ Protokolant asystent Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Łd 326/12 w sprawie ze skargi M.S. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie uprawnienia do świadczenia pieniężnego uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 maja 2012 r. II SA/Łd 326/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA) w Łodzi, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.S. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: "Kierownik Urzędu") z [...] lutego 2012 r. nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu z [...] listopada 2011 r. nr [...]. Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją z [...] listopada 2011 r. Kierownik Urzędu, po rozpoznaniu podania z 17 października 2011 r., odmówił M.S. przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego na podstawie przepisów ustawy z 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz. U. Nr 87, poz. 395 ze zm., dalej zwana jako "ustawa o świadczeniu"). W ocenie organu wnioskodawczyni nie spełniała przesłanek określonych w art. 2 pkt 2 cyt. ustawy, ponieważ wysiedlenie jej wraz z rodziną w 1941 r. nie łączyło się z obowiązkiem wykonywania pracy przymusowej. Powodem wysiedlenia z Ligoty, dotychczasowego miejsca zamieszkania strony, było utworzenie przez okupanta poligonu wojskowego na terenie gminy Majaczewice. Wysiedlenia obejmowały także ludność niemiecką. Po tym wysiedleniu rodzina skarżącej zamieszkała w odległej o kilkanaście kilometrów miejscowości Widawa. Matka strony podjęła tam pracę u miejscowego Niemca, następnie u Niemca o nazwisku Rymand w sąsiedniej wsi Wólka. Ojciec strony w styczniu 1942 r. został wywieziony do pracy na terytorium III Rzeszy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne