Wyrok NSA z dnia 4 października 2011 r., sygn. II OSK 1268/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Protokolant Daniel Zdzieszyński po rozpoznaniu w dniu 4 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 grudnia 2010 r. sygn. akt II SA/Lu 581/10 w sprawie ze skargi J. Ł. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia (...) lipca 2010 r. nr (...) w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej przyznania świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w sprawie o sygnaturze akt II SA/Lu 581/10 wyrokiem z 10 grudnia 2010 r. oddalił skargę skarżącego J. Ł. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z [...] lipca 2010 r.
Wyrok Sądu pierwszej instancji zapadł w następujących istotnych okolicznościach faktycznych.
Decyzją z 7 sierpnia 1997 r., utrzymaną w mocy decyzją z 22 października 1997 r., Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ostatecznie odmówił skarżącemu przyznania świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ustalając, że skarżący wykonywał w okresie od marca 1942 r. do lipca 1944 r. przymusową pracę w Międzyrzeczu Podlaskim, Terespolu i Siedlcach, a więc na terytorium państwa polskiego w jego granicach sprzed 1 września 1939 r.
Pismem z 19 stycznia 2010 r. skarżący zwrócił się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o, jak to określił, przyznanie mu odszkodowania za przymusową pracę w czasie niemieckiej okupacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty