01.06.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 238/11

Zasada neutralności podatkowej sprzeciwia się wprowadzeniu powszechnego zróżnicowania między transakcjami legalnymi a nielegalnymi, co oznacza, że sama kwalifikacja zachowania jako karalnego nie powoduje wyłączenia z opodatkowania. Podstawą do ograniczenia uwzględnienia podatku naliczonego jest wykonywanie prawa do odliczenia w sposób oszukańczy lub gdy podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć, że nabywając towar uczestniczył w transakcji wykorzystanej do popełnienia oszustwa w podatku od towarów i usług.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 2 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Rz 15/09 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości D. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w J. w upadłości na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 5 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 15/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu skargi Syndyka Masy Upadłości D. Sp. z o.o. w J. (dalej: skarżący) uchylił decyzje: Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 5 listopada 2008 r.; Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w R z dnia 29 lutego 2008 r.; Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 29 października 2007 r.; Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w R. z dnia 31 lipca 2007 r.; Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 21 marca 2007 r.

2. Uzasadnienie Sądu pierwszej instancji

Sąd pierwszej instancji wskazał, że przedmiotem sporu pomiędzy stronami była dopuszczalność dokonanego przez skarżącą Spółkę uwzględnienia podatku od towarów i usług naliczonego, a wynikającego z faktury VAT z dnia 13 grudnia 2004r. Jako sprzedawca w fakturze wskazane było Przedsiębiorstwo Handlowe P. H. G., G., ul. E., a nabywcą była Spółka. Faktura ta, jak wynika z jej treści, miała dokumentować sprzedaż oleju napędowego. W postępowaniu administracyjnym wykazano, że sprzedaż pomiędzy wymienionymi w fakturze stronami nie miała miejsca, a dodatkowo że H. G. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowe "P." w G., w 2004r. nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne