05.07.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. I FSK 426/11

Czynnikiem decydującym o możliwości utworzenia grupy podatkowej są ścisłe powiązania podmiotów wchodzących w jej skład pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym. Tym samym osoby prawne przyporządkowane do grupy podatkowej nie mogą zostać uznane za samodzielnego podatnika lub podatników. Nie mogą także być oddzielnie identyfikowane dla potrzeb podatku VAT tak w ramach grupy jak i poza nią. Nie oznacza to jednak, iż pod względem stosunków gospodarczych z kontrahentami tracą one samodzielną pozycję.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Maciej Jaśniewicz (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 816/10 w sprawie ze skargi G. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 21 stycznia 2010 r. nr ... w przedmiocie odmowy dokonania zwrotu podatku od towarów i usług za 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz G. z siedzibą w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 listopada 2010r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi G. z siedzibą w W. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od towarów i usług za 2006r. W uzasadnieniu wskazano, że Spółka wystąpiła o zwrot podatku VAT na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851, dalej jako rozporządzenie). Organ wezwał Spółkę do uzupełnienie wniosku o oryginał zaświadczenia wskazującego, że podmiot uprawniony do zwrotu podatku VAT jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub podatku o podobnym charakterze w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż przedłożone przez nią zaświadczenie zostało wystawione na firmę niebędącą stroną postępowania. W odpowiedzi na wezwanie Spółka wyjaśniła, że przedmiotowe zaświadczenie dotyczy grupy przedsiębiorstw (w skład której wchodzi G.), które jest zarejestrowane pod numerem ... pod nagłówkiem zawierającym nazwę grupy przedsiębiorstw i jej adres, jako G. B. władze podatkowe wystawiają podobne zaświadczenia wyłącznie pod nagłówkiem zawierającym nazwę grupy przedsiębiorstw i jej adres, przy czym inne przedsiębiorstwa tworzące grupę są wymienione na odwrocie dokumentu. W decyzji organu I instancji odmówiono dokonania zwrotu podatku stwierdzając w uzasadnieniu, że przedstawione zaświadczenie zostało wystawione na G., która to firma nie jest stroną postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne